Poland
Języki

Podatek u źródła – co nas czeka po 1 stycznia 2020

Aby uzyskać dostęp do nagrania z webcastu
Zapisz się do naszego newslettera
Tematyka: 
Podatek u źródła
Data: 
14.11.2019
Godzina: 
10:00 - 10:30
Prowadzący: 
Maciej GÓRSKI

Wraz z początkiem nowego roku zasadniczej zmianie ulegnie mechanizm rozliczania podatku u źródła od wynagrodzeń za usługi bądź dywidend wypłacanych zagranicznym przedsiębiorcom. W odróżnieniu od dotychczasowych zasad, polski przedsiębiorca będzie pobierał i wpłacał podatek u źródła do urzędu skarbowego. Dopiero później możliwe będzie ubieganie się o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku.

W przypadku dokonania dodatkowych – dosyć uciążliwych – obowiązków formalnych możliwe będzie zastosowanie zwolnienia z podatku już w momencie wypłaty wynagrodzenia. Należy potraktować to jako znaczące obostrzenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Będzie to miało np. wpływ na transakcje zawierane z podmiotami zagranicznymi i regulowane kartą kredytową.

 

Uczestnicy webinaru dowiedzieli się:

  • jakie będzie opodatkowanie wynagrodzeń za usługi wypłacanych po 1 stycznia za granicę;
  • jakich procedur należy przestrzegać w przypadku wypłaty wynagrodzenia w wysokości poniżej oraz ponad 2 mln zł;
  • czy  istnieje możliwość zastosowania zwolnienia z podatku bądź niższej stawki na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

WEBINAR dedykowany był:

  • Księgowym;
  • Kontrolerom finansowym;
  • Pracownikom Działu Zakupu w spółkach nabywających usługi z zagranicy.

Prowadzący:

Maciej_GÓRSKI_RSM_Poland

Maciej GÓRSKI

Tax Manager, doradca podatkowy, numer uprawnień 11346

Jest specjalistą w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw z branży FMCG, budowlanej i deweloperskiej. Jego głównym obszarem zainteresowań jest podatek od towarów i usług ze szczególnym uwzględnieniem transakcji międzynarodowych. Doradza w zakresie planowania podatkowego, przekształceń spółek oraz sprawozdawczości podatkowej procesów w przedsiębiorstwach. Prowadzi także audyty podatkowe oraz due diligence.