Języki

Poland
Języki

Języki

Blog

Ceny transferowe

Ceny transferowe

Twoja firma dokonuje transakcji z podmiotami powiązanymi? Wielu podatników ma problemy z ustaleniem, czy podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu - a częste zmiany w polskich oraz międzynarodowych przepisach dotyczących cen transferowych oraz rosnąca liczba kontroli prowadzonych przez organy skarbowe to czynniki, które przedsiębiorcy stale muszą mieć na uwadze. W efekcie opisanie w dokumentacji lokalnej i grupowej wszystkich elementów wymaganych ustawą i rozporządzeniami stanowi nie lada wyzwanie. Aby ułatwić to zadanie, na blogu RSM Poland opisujemy, analizujemy i proponujemy rozwiązania, które pozostają w zgodzie z przepisami ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych, aktów wykonawczych do tych ustaw a także aktualnym stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Finansów. Sprawdź, jakie wpisy z kategorii Ceny transferowe przygotowali nasi doradcy finansowi.

Ceny transferowe – co musisz o nich wiedzieć?

29 maja 2023
Tomasz BEGER, Anna PAPINA-UKLEJA
Ze względu na złożoność przepisów, działający w Polsce przedsiębiorcy miewają duże trudności z weryfikowaniem swojego obowiązku dokumentacyjnego w zakresie cen transferowych. A przed tymi podatnikami, którzy dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi i muszą opisać w dokumentacji lokalnej oraz grupowej wszystkie wymagane ustawą i rozporządzeniami elementy, stoi przecież jeszcze większe wyzwanie.

Czy sporządzać analizę porównawczą cen transferowych? Praktyczne porady dla mikro- i małych przedsiębiorców

17 lutego 2023
Wojciech KOZAR
Nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązująca od 1 stycznia 2022 r. w zakresie przepisów dotyczących cen transferowych, wprowadziła znaczne uproszczenia w zakresie sporządzanych dokumentacji. Zmiany umożliwiły m.in. zwolnienie mikro- i małych przedsiębiorców z obowiązku przygotowywania analizy porównawczej lub analizy zgodności. Niestety, przepisy te nie są do końca jasne, a wątpliwości interpretacyjne podatników budzi przede wszystkim sposób określania statusu przedsiębiorcy. Jak powinno się to robić?

Jakie zmiany w polskim prawie i podatkach przyniesie 2023 rok?

9 grudnia 2022
Katarzyna STYPA-SADOWSKA, Krzysztof WARAKOMSKI
Jak zwykle w grudniu przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, w jak wielkim stopniu zaczynające obowiązywać od stycznia nowego roku zmiany w przepisach odbiją się na ich rozliczeniach podatkowych i działalności. Aby łatwiej było Państwu odnaleźć się w gąszczu regulacji wprowadzanych przez nowy Polski Ład (i nie tylko), przygotowaliśmy szybkie podsumowanie. Oto najważniejsze zmiany w prawie, które wpłyną na prowadzenie biznesu w Polsce w 2023 roku.

Koniec obowiązków w zakresie tzw. pośrednich transakcji rajowych!

28 października 2022
Eryk GRZECHOWSKI
W Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2022 r. poz. 2180) opublikowano właśnie Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowa regulacja uchyla kontrowersyjne przepisy związane z obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. Co szczególnie istotne, wspomniane przepisy zostają uchylone z mocą wsteczną – od 1 stycznia 2021 r.

Obowiązek wykazania transakcji kontrolowanych w formularzu TPR a brak konieczności złożenia ORD-U

10 marca 2022
Kamila DOBOSZ
W 2021 r. wśród spoczywających na podatnikach obowiązków sprawozdawczo-informacyjnych za rok podatkowy kończący się 31 grudnia 2020 r. znajdowało się raportowanie dotyczące umów zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego (formularz ORD-U) oraz raportowanie związane z transakcjami z podmiotami powiązanymi lub kontrahentami z rajów podatkowych (formularz TPR). Obowiązek złożenia informacji ORD-U upłynął 31 marca 2021 r., a informacji TPR – 31 grudnia 2021 r.

Transakcje restrukturyzacyjne w cenach transferowych

8 marca 2022
Eryk GRZECHOWSKI
Restrukturyzacja to tematyka, która wzbudza coraz większe zainteresowanie i zyskuje na znaczeniu. Czynnikiem, który z pewnością wpłynął na wzrost popularności tego zagadnienia jest pandemia COVID-19. Podmioty powiązane zaczęły szukać optymalizacji kosztów oraz rozwiązań zwiększających efektywność posiadanych zasobów m.in. poprzez reorganizację ich działalności. W nowelizacji przepisów dotyczących formularza TPR, wprowadzono odrębną kategorię transakcji kontrolowanych dla Restrukturyzacji, a w niej wyróżniono, aż 13 jej rodzajów, co pośrednio może być dowodem na rosnącą popularność rozwiązań z tego obszaru... W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się więc najważniejszym aspektom Restrukturyzacji w kontekście cen transferowych i związanych z nimi wyzwań.

Kontrole w obszarze cen transferowych

2 grudnia 2021
Eryk GRZECHOWSKI
To, że transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi z roku na rok są coraz bardziej skrupulatnie weryfikowane przez fiskusa, nie jest zaskoczeniem dla nikogo, komu chociaż trochę znana jest tematyka cen transferowych. Kolejne zmiany przepisów, nakładające nowe obowiązki na podatników, jak również rosnąca liczba kontroli organów podatkowych świadczą o tym, że polski rząd jest żywotnie zainteresowany transakcjami pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Rekomendacje Forum Cen Transferowych w zakresie wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe

24 września 2021
Magdalena MICHAŁOWSKA
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rekomendacji Forum Cen Transferowych, dotyczący wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe dla polskich podatników. Grupy robocze, pracujące w ramach FCT, zajmowały się przygotowaniem wytycznych opartych na podejściu płynącym z komentarzy opublikowanych w ramach „OECD Guidance on the transfer pricing implications of the COVID-19 pandemic” – o których pisaliśmy już wcześniej – przekładając je na polskie realia podatkowe i biznesowe.

Uproszczenia w cenach transferowych – propozycje zmian proponowane przez Polski Ład

18 sierpnia 2021
Tomasz BEGER
Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie w ramach programu Polski Ład propozycje zmian przepisów w obszarze cen transferowych. Proponowane zmiany mają na celu m.in. ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych oraz uproszczenie sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Raje podatkowe – nowe obowiązki dokumentacyjne

7 maja 2021
Kamila DOBOSZ
Zmiany dotyczące cen transferowych w zakresie transakcji z tzw. rajami podatkowymi, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r., przysporzą podatnikom nie lada wyzwań. Przepisy wprowadziły m.in. obowiązek weryfikacji pod kątem zgodności z zasadą ceny rynkowej transakcji, w ramach których rzeczywisty właściciel (ang. beneficial owner) ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym (i w zasadzie nie wiadomo, czy Ustawodawcy chodzi o rzeczywistego właściciela naszego kontrahenta, czy też strumienia pieniężnego generowanego w związku z daną transakcją – w regulacji brak doprecyzowania). Dodatkowo zobowiązały podatników do wskazywania uzasadnienia gospodarczego dla transakcji z rajami podatkowymi.

Strony