Poland
Języki

Usługi

Due diligence

Due diligence

Podjęcie decyzji o nabyciu innego przedsiębiorstwa poprzedzone jest zarówno negocjacjami wewnątrz Państwa firmy (zastanawiacie się Państwo, co zrobicie z nabytą firmą, kto będzie nią kierował, jak kontrolował, jak ją zmienicie, jak zmienicie dotychczasowe struktury po przejęciu etc.), jak też negocjacjami ze zbywającym przedsiębiorstwo (ile będzie trzeba zapłacić, kiedy i w jaki sposób zabezpieczycie się  Państwo przed ryzykiem nieetycznych działań ze strony zbywającego itd.).

Nabywając przedsiębiorstwo, zastanawiacie się Państwo przede wszystkim nad jego rolą w Państwa organizacji, strukturze. Ponadto, poddajecie Państwo ocenie synergię, próbujecie oszacować ryzyka oraz ocenić potencjał. Koncentrujecie Państwo swoją uwagę na aspektach biznesowych, ponieważ to Państwo znacie najlepiej swoją firmę.

Nabycie przedsiębiorstwa to jednocześnie wiele potencjalnych ryzyk, które dotyczą obszarów prawnych i podatkowych. Niekoniecznie są one widoczne na pierwszy rzut oka. Zastanawiacie się Państwo, czy po nabyciu przedsiębiorstwa nie okaże się, że kontrola organów podatkowych zaowocuje koniecznością zapłaty podatków, o których nie mieliście Państwo wiedzy. Ponadto, rozważącie Państwo, czy nie okaże się, że nabyte przedsiębiorstwo notorycznie łamało przepisy prawa pracy, prawa autorskiego, środowiskowe – co może zaowocować kosztownymi procesami, karami, odszkodowaniami. Wreszcie zastanawiacie się Państwo, czy analizy biznesowe wykonywane na bazie dostarczonych danych finansowych są trafne, jeśli nie macie Państwo pewności, że zaprezentowane dane odzwierciedlają rzeczywisty stan nabywanego przedsiębiorstwa.

Innymi słowy, chcecie mieć Państwo pewność, co kupujecie, w jakiej realnej kondycji finansowej jest nabywane przedsiębiorstwo, które business lines/produkty/oddziały są rentowne, a które wymagają zmian, jakie są ryzyka podatkowe i prawne, związane z włączeniem nabywanego przedsiębiorstwa w struktury Państwa firmy.

Takich właśnie informacji dostarcza analiza due diligence, służąca wszechstronnej lub wycinkowej weryfikacji kandydata do nabycia lub przejęcia

Due diligence może dotyczyć obszaru finansowego, prawnego, podatkowego, ochrony środowiska, HR, technologicznego, IT i innych. Zazwyczaj minimalny zakres obejmuje obszar finansowy, podatkowy i prawny. Due diligence jest analizą pomocną przy wycenie przedsiębiorstwa oraz ważnym argumentem w negocjacjach. Wiedza na temat zagrożeń i ryzyk, ale także szans i potencjału firmy, którą planujecie Państwo nabyć, pozwala podjąć właściwą decyzję, odpowiednio ukierunkować negocjacje, wcześniej rozpocząć przygotowania do zmian organizacyjnych, zabezpieczyć się przed różnego rodzaju ryzykiem i maksymalnie wykorzystać szanse.

Nasz Zespół ds. doradztwa transakcyjnego (TAS) jest do Państwa dyspozycji:
  • Wykonujemy due diligence w obszarach: finansowym, podatkowym, prawnym;
  • We współpracy z zewnętrznymi specjalistami wykonujemy due diligence w obszarach: IT, HR, ochrony środowiska, technologiczny;
  • Wykonujemy wyceny przedsiębiorstw;
  • Optymalizujemy podatkowo transakcję nabycia przedsiębiorstwa;
  • Wspieramy Państwa w negocjacjach;
  • Przygotowujemy dokumentację prawną transakcji;
  • Przygotowujemy firmy do zbycia (wykonujemy vendor due diligence);
  • Jeśli przejmowana ma być firma obecna również lub tylko za granicami Polski, wykonujemy zlecenie we współpracy z firmami RSM z odpowiedniego kraju oraz koordynujemy prace zespołów w różnych lokalizacjach, pozostając Państwa podstawowym punktem kontaktowym.

 

RSM_Poland_Graphic_Due_Diligence_Rentowna_Sprzedaz_Firmy

Due diligence – co to jest i kiedy pomaga w rentownej sprzedaży firmy?

9 lipca 2021
Krzysztof CIESIELSKI
Badanie due diligence w procesie sprzedaży firmy to już właściwie standard w większości krajów świata. Przeprowadzanie due diligence zleca podmiot zainteresowany zakupem przedsiębiorstwa, ale może to zrobić także strona sprzedająca. Czym dokładnie jest analiza due diligence, na czym polega proces badania i jaki jest jego zakres?

Nasi specjaliści

Tax Partner
Poznań
Corporate Advisory Partner
Poznań
Audit Partner
Poznań

Napisz do nas

Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą

Przetwarzanie danych osobowych