Poland
Języki

Blog

Podmioty zobowiązane do raportowania na gruncie dyrektywy DAC7 i projektu polskiej ustawy implementującej dyrektywę

12 grudnia 2023

Podmioty zobowiązane do raportowania na gruncie dyrektywy DAC7 i projektu polskiej ustawy implementującej dyrektywę

https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2023-12/operatorzy_platform_dac7.png
https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2023-12/operatorzy_platform_dac7_blog.png
https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2023-12/operatorzy_platform_dac7_small.png

Czas czytania: 3 minuty.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak przepisy implementujące unijną dyrektywę DAC7 definiują operatorów platform cyfrowych?
  • Operatorów jakich platform obejmuje wyłączenie z raportowania?
  • Jak obowiązek sprawozdawczy wynikający z DAC7 wpłynie na operatorów platformy spoza UE?

 

Na podstawie Dyrektywy Rady UE 2021/514 z 22 marca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (DAC7) nałożono na operatorów platform cyfrowych obowiązek raportowania organom podatkowym znacznej ilości informacji. Które działające w Polsce podmioty i w jaki sposób powinny przygotować się do nowych obowiązków sprawozdawczych?

Kto jest zobowiązany do wywiązywania się nowych obowiązków raportowych?

Obowiązki sprawozdawcze nałożone zostały nie tylko na polskich operatorów platform i tych, którzy są rezydentami podatkowymi państw członkowskich UE. Objęci zakresem dyrektywy zostali również operatorzy, którzy nie posiadają w żadnym państwie członkowskim UE miejsca zarządu ani stałego zakładu. Jakie podmioty są uznawane za operatorów platform na gruncie dyrektywy DAC7 i projektu polskiej ustawy? 

Kim jest Operator platformy?

Unijna dyrektywa DAC7 wskazuje, że operatorem platformy cyfrowej jest każdy podmiot, który pełni na danej platformie funkcję pośrednika pomiędzy sprzedawcą a użytkownikami i umożliwia sprzedawcy wykonanie za wynagrodzeniem tzw. „stosownych czynności”.

Należy zwrócić uwagę, że – zgodnie z tą wykładnią – za operatora platformy cyfrowej może zostać uznany również podmiot, który (za pomocą własnej platformy cyfrowej) udostępnia użytkownikom nie tylko własne towary i/lub usługi, ale także dodatkowo towary i/lub usługi partnerów handlowych.

Projekt ustawy implementującej dyrektywę DAC7 w obecnym brzmieniu jako operatora platformy rozumie podmiot, który zawiera umowy ze sprzedawcami w celu udostępnienia im platformy lub jej części.

Jak przepisy implementujące DAC7 rozumieją pojęcie platformy?

Unijna dyrektywa DAC7 (oraz projekt polskiej ustawy wprowadzającej regulacje krajowe) jako platformę rozumie każde oprogramowanie – w tym stronę internetową lub jej część, oraz wszelkie aplikacje (w tym aplikacje mobilne) – dostępne dla użytkowników i umożliwiające sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami w celu wykonywania ‘stosownej czynności’, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz takich użytkowników. 

Ponadto, pojęcie platformy obejmuje także wszelkie dokonane między operatorem a użytkownikiem ustalenia dotyczące poboru i zapłaty wynagrodzenia z tytułu stosownej czynności.

W dyrektywie DAC7 wskazano również pewne wyjątki w zakresie uznania danego oprogramowania za platformę. Platformą nie będą oprogramowania, które – bez żadnej dalszej ingerencji w wykonywanie stosownej czynności – umożliwiają wyłącznie:

  • przetwarzanie płatności w odniesieniu do stosownej czynności;
  • wystawianie przez użytkowników ofert lub reklamowanie przez nich stosownej czynności;
  • przekierowywanie lub przenoszenie użytkowników na platformę.

Doradztwo podatkowe w RSM Poland

Skorzystaj z rozwiązań dopasowanych do Twoich wymagań i oczekiwań

Sprawdź szczegóły

Czy każdy Operator platformy jest zobligowany do wywiązywania się z obowiązków raportowych? 

Nie każdy operator platformy będzie zobowiązany do przekazywania informacji o sprzedawcach. Dyrektywa DAC7 zawiera definicję wyłączonego operatora platformy, na którym nie spoczywa obowiązek przekazywania organom podatkowym informacji o sprzedawcach. 

Wyłączony operator platformy to operator, który wykazuje co roku (w sposób zadowalający właściwy organ państwa członkowskiego UE), że, zgodnie z całym modelem biznesowym platformy, nie obejmuje ona sprzedawców podlegających raportowaniu.

Na gruncie polskiego projektu ustawy, wyłączony operator platformy będzie miał obowiązek przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w dostarczanej mu informacji o sprzedawcach, oświadczenia, że ze względu na przyjęty model biznesowy na platformie nie działają sprzedawcy podlegający raportowaniu. Termin na złożenie tej informacji upływa z końcem miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego.

Jakie obowiązki unijna dyrektywa DAC7 nakłada na operatorów platform spoza UE?

Jak zostało już wcześniej wskazane, obowiązek raportowy na gruncie dyrektywy DAC7 obejmuje również operatorów platform spoza Unii Europejskiej. 

Takim operatorem platformy będzie podmiot, który umożliwia wykonywanie stosownej czynności dotyczącej udostępnienia (najmu) nieruchomości położonej na terytorium państwa członkowskiego UE lub podmiot, który umożliwia wykonywanie stosownej czynności przez sprzedawców podlegających raportowaniu i nie jest przy tym raportującym operatorem platformy z UE ani kwalifikowanym operatorem platformy spoza UE. 

Jeżeli operator platformy spełnia warunki pozwalające organom skarbowym uznać go za raportującego operatora platformy spoza UE jednocześnie w Polsce i innym państwie członkowskim UE, to operator ten może wybrać Polskę jako państwo, w którym będzie wypełniał obowiązki sprawozdawcze. W takim przypadku podmiot musi, za pomocą składanego do Krajowej Administracji Skarbowej formularza rejestracyjnego, dokonać jednorazowej rejestracji w Polsce. 

Jeśli raportujący operator platformy spoza UE zarejestruje się w tym celu w innym niż Polska państwie członkowskim UE, to musi o dokonanym wyborze elektronicznie powiadomić Szefa Krajowej Administracji Skarbowej – również za pomocą formularza rejestracyjnego. 

Podmiot musi dopełnić tych obowiązków najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności jako operator platformy.

Raportujący operator platformy spoza UE jest, co do zasady, zwolniony z przekazywania informacji o sprzedawcach w zakresie kwalifikowanych stosownych czynności objętych automatyczną wymianą na podstawie umowy przewidującej automatyczną wymianę informacji równoważnych informacjom o sprzedawcach, w przypadku sprzedawców podlegających raportowaniu będących polskimi rezydentami i udostępniających nieruchomości położone na terytorium Polski. 

Autor

Tax Analyst

Powiązane usługi

Newsletter