Poland
Języki

Usługi

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce

https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2023-05/zakladanie-firmy.png
https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2023-05/zakladanie-firmy_0.png

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce trzeba podjąć wiele decyzji, które niosą za sobą istotne skutki prawne, podatkowe czy finansowe. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jaka forma prowadzenia działalności firmy (forma prawna), będzie odpowiednia do skali i rodzaju planowanego przedsięwzięcia, przewidywań co do jego rozwoju czy oczekiwań interesariuszy. 

Wieloletnie doświadczenie zespołu RSM Poland na tym polu umożliwia kompleksowe i efektywne wspieranie przedsiębiorców od samego początku ich działalności biznesowej w Polsce. Nasz zespół doradzi w niezbędnych kwestiach prawnych (np. przygotuje umowę spółki), zaaranżuje wszelkie formalności w celu zarejestrowania działalności (np. zorganizuje spotkanie z notariuszem w celu założenia spółki i weźmie w nim udział w imieniu Klienta) oraz przeprowadzi rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Większości formalności Klienci mogą dopełnić zdalnie, a rozpoczęcie działalności gospodarczej z naszą pomocą najczęściej możliwe jest bez przyjazdu Klienta do Polski. Aby ułatwić przedsiębiorcom działania biznesowe w Polsce, nasza pomoc z zakresu rozpoczęcia prowadzenia działalności obejmuje szereg kompleksowych usług.

Zakładanie i rejestracja działalności prowadzonej w Polsce w formie spółki handlowej

Założymy i zarejestrujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym dowolną spółkę handlową, z siedzibą w dowolnym miejscu na terytorium Polski. 

Sprzedaż zarejestrowanych w Polsce spółek handlowych (shelf companies) podmiotom planującym szybkie rozpoczęcie działalności gospodarczej

Oferujemy sprzedaż gotowych, zarejestrowanych w Polsce spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Nasze gotowe spółki posiadają przejrzystą historię działalności i mają właściwie prowadzoną księgowość. Takie spółki posiadają też już numery w Krajowym Rejestrze Sądowym (numer KRS), a także Numer Identyfikacji Podatkowej (numer NIP) i można je wykorzystać do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce bez konieczności przechodzenia przez wszystkie formalności związane z założeniem nowej spółki, co będzie miało szczególne znaczenia dla przedsiębiorcy, który szuka oszczędności czasu.  

Zakładanie i rejestracja oddziałów zagranicznych spółek w Polsce

Założymy i zarejestrujemy oddział spółki zagranicznej w Polsce, z siedzibą w dowolnym miejscu na terytorium Polski. To rozwiązanie może okazać się przydatne szczególnie dla Klientów, którzy planują działalność w Polsce na mniejszą skalę lub zależy im na ograniczeniu formalności i czasu potrzebnego do założenia w Polsce nowej spółki lub kupna gotowej spółki.

Jak doradcy RSM Poland ułatwiają podjęcie działalności w Polsce?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że założenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest łatwym procesem. Dlatego, wybierając usługi RSM Poland, mają Państwo dostęp do różnych form wsparcia:

Szukasz pewnego i rozumiejącego dobrze Twoje potrzeby partnera w biznesie? Jeśli chcesz, aby podjęcie działalności w Polsce odbyło się bez żadnych przeszkód, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów RSM Poland.

Najczęściej zadawane pytania: co warto wiedzieć przed założeniem firmy w Polsce?

Ile kosztuje założenie firmy?

W dużej mierze zależy to od formy planowanej działalności gospodarczej. Przykładowo, założenie popularnej w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tradycyjną metodą (czyli nie wykorzystując opcji założenia spółki przez Internet) wymaga: 

  • poniesienia kosztów zawarcia umowy spółki przed notariuszem – około 800 złotych, 
  • opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 % wartości kapitału zakładowego spółki,
  • dokonania opłaty sądowej za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – łącznie 600 zł.

Dodatkowo należy uwzględnić wynagrodzenie ewentualnego wsparcia prawnego w założeniu spółki. 

 

Ile się czeka się na założenie działalności gospodarczej?

Zależy to od formy planowanej działalności gospodarczej. Przykładowo, zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym trwa zazwyczaj od dwóch do ośmiu tygodni. 

 

W jakim terminie należy zarejestrować spółkę z o.o.?

Zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy zgłosić do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki. Niedotrzymanie tego terminu skutkuje rozwiązaniem spółki. 

 

Kto zgłasza spółkę z o.o. do rejestru?

Wniosek o wpis do rejestru spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa jej zarząd. Może to zrobić również ustanowiony przez zarząd profesjonalny pełnomocnik, będący radcą prawnym lub adwokatem. 

 

Po jakim czasie dostaje się NIP i REGON?

Numery NIP oraz REGON nadawane są spółce automatycznie w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Co to jest kod PKD?

PKD to skrót oznaczający Polską Klasyfikację Działalności Gospodarczej. Jest to oficjalna klasyfikacja rodzajów działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorców w Polsce. 

Każdy przedsiębiorca musi wskazać PKD właściwe dla jego działalności w odpowiednim rejestrze. W przypadku spółek, składając wniosek o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym wskazuje się maksymalnie 10 kodów PKD, jeden z nich wskazując jako przedmiot przeważającej działalności.

 

Czy spółka handlowa ma osobowość prawną?

Osobowość prawną posiadają spółki kapitałowe, a więc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna i prosta spółka akcyjna. 

Osobowości prawnej nie posiadają natomiast spółki osobowe, a więc spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

 

Czym jest shelf company? 

Shelf company to zarejestrowana i gotowa do rozpoczęcia działalności spółka przeznaczona na sprzedaż. Najczęściej jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nabywając shelf company można rozpocząć działalność gospodarczą od razu, pomijając sformalizowany proces rejestracji. 

 

Czy oddział przedsiębiorcy ma osobowość prawną?

Oddział przedsiębiorcy to jedynie wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy. Oddział nie jest zatem samodzielnym przedsiębiorcą i nie posiada własnej osobowości prawnej.

Napisz do nas

Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą

Przetwarzanie danych osobowych