RSM Poland
Języki

Języki

Ochrona aktywów jednostki, szczególnie w czasie pandemii COVID-19

Sebastian GOSCHORSKI
Business Development Partner w RSM Poland

Obecnie mierzymy się w Polsce i na całym świecie z kryzysem, jakiego jeszcze nie było. Po pierwsze, jest to kryzys dotykający ludzkiego zdrowia, jednak ze względu na rządowe rozporządzenia nakazujące pozostanie w domach, znacząco wpłynął on także na sytuację w biznesie.

Wybuch epidemii koronawirusa powoduje dotkliwe szkody w sektorze przedsiębiorstw, większość spółek została zmuszona do znacznego ograniczenia swojej działalności, a niektóre nawet całkowicie jej zaprzestały. Wielu zatrudnionych pracuje zdalnie, a korzystanie z aplikacji do wideokonferencji, jak choćby zoom, stało się codziennością.

Praca zdalna ma wiele plusów, wśród których można wymienić większą dostępność i elastyczność, jednakże w tych okolicznościach trudno się z nich cieszyć. Poza tym, odnotowano znaczny wzrost liczby cyberataków, które dodatkowo podsycają strach i panikę wynikające z szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa.

W tym czasie kryzysu, gdy większość z nas pracuje z domu i uczestniczy w spotkaniach zdalnie, nasza nowa cyfrowa codzienność musi przejść dogłębną reorganizację.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pomogą Państwu zwiększyć bezpieczeństwo w Sieci podczas pracy zdalnej:

  • metody zdalnego dostępu do serwerów – dostęp wyłącznie przez VPN, stosowanie weryfikacji dwuetapowej (np. hasło do aplikacji i kod weryfikacyjny);
  • ograniczenie czasowe zdalnego dostępu – ustanowienie ograniczonego czasowo połączenia zdalnego (na minuty/godziny);
  • aktualizacja systemu operacyjnego oraz wersji oprogramowania – zaleca się aktualizację używanych systemów operacyjnych oraz oprogramowania do najnowszej wersji dlatego, że nowsze wersje udostępniane są właśnie ze względu na wykrycie przypadków naruszenia bezpieczeństwa w wersjach starszych;
  • kopie zapasowe – należy okresowo tworzyć kopie zapasowe dla wszystkich urządzeń oraz informacji w celu weryfikacji ich integralności.

RSM Poland, przy współpracy z RSM Israel, może poszczycić się bogatym doświadczeniem w zakresie świadczenia usług doradczych spółkom z sektora średnich i dużych przedsiębiorstw w ramach przygotowania jednostek do pracy zdalnej przy zapewnieniu ochrony ich aktywów. Wraz z rozwojem epidemii, gdy zmuszeni jesteśmy pracować w warunkach kryzysowych, powołaliśmy zespół specjalistów, którzy świadczyć będą poniższe usługi:

  • weryfikacja stopnia przygotowania jednostki do pracy zdalnej oraz działań w celu ograniczenia ryzyka narażenia na cyberataki;
  • przeprowadzenie zdalnego szkolenia dla pracowników w zakresie phishingu, pracy zdalnej itp., w celu zwiększenia świadomości oraz zapewnienia narzędzi ochrony przed przyszłymi atakami;
  • opracowanie polityki bezpieczeństwa informacji, która zapewni ciągłość działalności jednostki po ustaniu kryzysu.

Powyższe usługi realizowane są zdalnie, przy użyciu cyfrowych narzędzi, bez konieczności organizowania spotkań.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się