Poland
Języki

Blog

Tax Alert 10/2014

3 czerwca 2014

Tax Alert 10/2014

Przedsiębiorcy nie boją się odliczać VAT od aut

 

Wbrew wcześniejszym przekonaniom rejestracja przez podatników aut wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej cieszy się naprawdę dużą popularnością. Jak podają izby skarbowe liczba takich aut, zarejestrowanych na przestrzeni kilku tygodni od wprowadzenia nowych przepisów, sięgnęła ponad 33 tys. szt.

Zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 7 lutego 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 312) od dnia 1 kwietnia 2014 roku istnieje możliwość pełnego odliczenia podatku VAT, naliczone-go od wydatków na samochody osobowe (także te zarejestrowane jako ciężarowe „z kratką”). Warunkiem jest jednak wykorzystywanie ich wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

 

Jak wskazało Ministerstwo Finansów w sporządzonej broszurze informacyjnej dotyczącej odliczania VAT od samochodów, już nawet jednorazowe wykorzystanie ich do celów prywatnych taką możliwość wyklucza. Dlatego też, zanim przepisy te weszły w życie, popularne było przekonanie, że przedsiębiorcy przestraszą się gróźb Ministerstwa Finansów i tylko nieliczni decydować się będą na skorzystanie z pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Jednakże, jak wynika z danych za kwiecień i pierwsze dni maja przekazanych portalowi „Rz” przez izby skarbowe, aut, które zgłoszone zostały jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej było w tym okresie ponad 33 tys. (przypominamy, że wymogiem, który należy spełnić, aby takie odliczenie było możliwe, jest obowiązek zgłoszenia ta-kich aut naczelnikowi urzędu skarbowego). Zatem okazuje się, że 100% odliczenie podatku VAT jest jednak dość popularną praktyką wśród przedsiębiorców, a zniechęcanie do tej możliwości przez Ministerstwo Finansów koniec końców okazało się nieskuteczne. Owszem, decydując się na takie rozwiązanie trzeba szczególnie zadbać o to, by mieć dowody potwierdzające możliwość takiego odliczenia, jednakże korzyści, jakie się z tym wiążą, z pewnością rekompensować będą dodatkowy wysiłek.

Zatem i Państwa zachęcamy do skorzystania z pełnego odliczenia. W razie wątpliwości służymy pomocą.

Zespół RSM Poland

 

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z naszym ekspertem Przemysławem Powierzą:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

Autor

Tax Partner

Powiązane usługi

Newsletter