Poland
Języki

Blog

Zbyt niskie ceny audytów

5 lipca 2017

Zbyt niskie ceny audytów

 

W nawiązaniu do zmian Ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (dalej Uobr), która weszła w życie 21 czerwca 2017 r., Ministerstwo Finansów reaguje na postulaty Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w sprawie zaniżania cen audytu. Komisja Nadzoru Audytu ma zamiar współpracować z UOKiK w celu monitorowania rynku badań finansowych w Polsce. Zdaniem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Wiesława Janczyka problem niskich cen istnieje i jest jak najbardziej realny.

 

Patologiczna jest sytuacja, w której spółki o sumie bilansowej przekraczającej kilkaset milionów złotych płacą kilka tysięcy za badanie. Takie jednostki traktują badania sprawozdań finansowych jak zło konieczne, więc szukają oszczędności, tym samym wywierają silną presję na obniżanie stawek za badanie. Z drugiej strony na rynku badań ustawowych panuje silna konkurencja, popytowi na niskie stawki towarzyszy odpowiednia podaż1.

Negatywne skutki takiego podejścia mogą odczuwać wszyscy: w jednostkach badanych istnieje ryzyko niewykrycia negatywnych praktyk gospodarczych, a praktyki dumpingowe audytorów prowadzą do negatywnego postrzegania zawodu biegłego rewidenta i utraty zaufania do niego.

Minister Janczyk przyznaje, że problem jest złożony i uważa, że więcej korzyści przyniosą działania organów nadzoru niż konkretne rozwiązania legislacyjne1, choć i te znalazły się w nowej Uobr. Oprócz tego Komisja Nadzoru Audytu pracuje również nad narzędziami, które pozwolą gromadzić dane o firmach audytorskich badających Jednostki Zainteresowania Publicznego.

 

1            Pokojska, A., 2017, Będziemy walczyć ze zbyt niskimi cenami audytów, Dziennik Gazeta Prawna – 26 czerwca 2017 r., dostęp online pod linkiem dostępnym tutaj, [dostęp: 30.06.2017].

 

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem Piotrem STASZKIEWICZEM:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

Powiązane usługi

Newsletter