Poland
Języki

Zobacz siódemkę najlepszych doradców podatkowych według DGP

Artykuł został opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej 13 marca 2013

 

Jak co roku wybraliśmy najskuteczniejsze firmy doradztwa podatkowego, a także najlepszych doradców podatkowych

RANKING

Za najlepsze firmy w 2012 r. uznaliśmy: Ernst & Young, Grupę Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz Kancelarię Doradztwa Podatkowego Wojciech Serafiński. W tej części liczyły się nie tylko wyniki firm, ale przede wszystkim ich osiągnięcia w 2012 r. Podzieliliśmy firmy na cztery grupy, aby nie porównywać spółek dużych z małymi. Kryterium, które decydowało o podziale, była liczba doradców podatkowych zatrudnionych w firmie.

Wybraliśmy też firmy najskuteczniejsze, a więc te, które pokazały najlepsze wyniki, czyli: przychody przypadające na liczbę osób z uprawnieniami do doradztwa, liczbę doradców podatkowych i osób z innymi uprawnieniami, liczbę klientów, wygranych spraw sądowych oraz liczbę skutecznych odwołań do organów podatkowych II instancji. Wśród firm wielkiej czwórki zwycięzcą zostało PwC, wśród firm dużych Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, wśród średnich najskuteczniejsza była firma RSM Poland KZWS, a wśród najmniejszych – Doradztwo Podatkowe Graczyk Ewa i Dariusz Graczyk. 

Oceniliśmy też sukcesy doradców podatkowych. O podziale decydowała specjalizacja podatkowa. Kategorii jest aż siedem. W kategorii VAT zwyciężył Marcin Chomiuk z PwC, w podatkach dochodowych Michał Grzybowski z Ernst & Young, w międzynarodowym prawie podatkowym Andrzej Broda z Ernst & Young. Najlepszym doradcą w sporach przed sądami była Agnieszka Tałasiewicz, a w fuzjach i przejęciach Radosław Szczęch, oboje z Ernst & Young. Zwycięzcą w kategorii optymalizacje podatkowe został Tomasz Chentosz z Baker & McKenzie, a najlepszy w podatkach i opłatach lokalnych był Ireneusz Krawczyk z Ożóg i Wspólnicy.