RSM Poland
Języki

Języki

Czy warto wydawać pieniądze na wsparcie doradcy podatkowego?

Tomasz BEGER
doradca podatkowy, Tax Partner w RSM Poland

Z perspektywy członka zarządu, przedsiębiorcy czy też obcokrajowca oddelegowanego do rozwijania oddziału firmy w Polsce, pytanie zawarte w tytule tego wpisu ma fundamentalne znaczenie. Odpowiedź na nie, jak to często bywa w podatkach, jest niejednoznaczna. Wszystko zależy od tego, kto ma jaką skłonność do ryzyka i ile ma wolnego czasu do zagospodarowania na rozwiązywanie podatkowych zagadek

Kiedy biznes potrzebuje wsparcia?

Każda osoba prowadząca biznes – czy to zasiadająca w zarządzie korporacji międzynarodowej czy też odpowiedzialna za rozwój małego lub średniego przedsiębiorstwa krajowego – codziennie musi podejmować dziesiątki, jeśli nie setki, decyzji o charakterze zarówno operacyjnym, jak strategicznym. Im większa organizacja, tym szybciej trzeba działać i tym mniej jest czasu na chłodną analizę problemu oraz spokojne poszukiwanie alternatyw. Dlatego też ważne jest by członek zarządu mógł wówczas liczyć na wsparcie osób merytorycznie przygotowanych i doświadczonych w jakiejś wąskiej dziedzinie. I tak się często dzieje. W kwestiach technologicznych, jest szef produkcji. W zakresie sprzedaży można liczyć na dyrektora handlowego. Jeśli chodzi o zakupy i łańcuch dostaw to kierownik działu zakupów i logistyki będzie służył pomocą. W tematach finansowych główny księgowy i dyrektor finansowy poproszeni zostaną o wsparcie.

A co jeśli pojawia się na horyzoncie problem podatkowy? W pierwszej kolejności trafi pewno do działu księgowego lub finansowego. Ale czy walcząc na co dzień z budżetami, wdrażając kontrolę wewnętrzną, księgując bieżące transakcje, generując okresowe raporty i zestawienia osoby zatrudnione w księgowości i finansach mają wystarczająco dużo czasu na samodzielne poszukiwanie rozwiązania problemu podatkowego? Raczej rzadko się zdarza, by księgowi, kontrolerzy czy dyrektorzy finansowi cierpieli na tę przypadłość…

W podatkach doradca lepszy od księgowego

Jako doradcy podatkowi widzimy naszą rolę przede wszystkim w tym, by wesprzeć Państwa w podejmowaniu decyzji w obszarze podatków. Niekiedy poprzez znalezienie rozwiązania problemu podatkowego, czasem przez uświadomienie i wskazanie obszarów ryzyka podatkowego oraz pokazanie alternatywnych ścieżek, które pozwolą zminimalizować zagrożenia podatkowe w przyszłości. Po to by mogli Państwo podjąć, na ile się tylko da racjonalnie, właściwą decyzję biznesową.

Dlaczego lepiej posłużyć się profesjonalnymi doradcami podatkowymi, zamiast dokładać kolejne zadanie do kompetencji działu finansowego? Bo znamy się na tym, co robimy… i nie zawaham się powiedzieć, że to lubimy. Choć może się to wydawać dziwne, pasjonują nas zawiłości prawa podatkowego, różne ścieżki interpretacyjne, glosy do wyroków, sprzeczność orzecznictwa i niestabilność organów podatkowych.

Jak wiadomo, prawo podatkowe jest najbardziej zmienną gałęzią prawa w Polsce, a nowe regulacje są często sprzeczne z wcześniej uchwalonymi. Niejednokrotnie wyjaśnienie nawet najprostszej kwestii podatkowej wymaga przeanalizowania dziesiątek norm prawnych. Ale to właśnie nasza specjalność – rozwiewamy wątpliwości i doradzamy, jak stosować przepisy prawa podatkowego w praktyce.

Doradztwo podatkowe to więcej niż wykładnia przepisów

W sformułowaniu „doradca podatkowy” kładziemy nacisk na wspieranie i doradzanie. Kwestie podatkowe są czasem tylko jednym z elementów, na które zwracamy uwagę klientów. Doradzamy klientom kompleksowo; świadczymy nie tylko profesjonalne usługi podatkowe, ale wspieramy w całym procesie zarządzania firmą.

Blog inicjowany niniejszym wpisem ma być jednym z elementów tego wsparcia. I mamy nadzieję, że znajdzie grono wiernych czytelników, zarówno wśród prezesów i właścicieli firm, jak też dyrektorów finansowych, głównych księgowych i pracowników działów planowania. Piszemy dla wszystkich, którzy chcą realizować biznesowe cele w efektywny i bezpieczny sposób.