Poland
Języki

Blog: Leszek WOZIŃSKI

6 maja 2021
Leszek WOZIŃSKI

W razie łączenia się spółek, na skutek którego dotychczasowi udziałowcy nie tracą nad nimi kontroli, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c UoR. W szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną.

19 kwietnia 2021
Leszek WOZIŃSKI

Spółki handlowe o podobnym profilu bardzo często decydują się na połączenie w celu szybszego rozwoju. Łączenie się spółek jest wykorzystane jako rozwiązanie, które zwiększa efektywność przedsiębiorstw oraz zmniejsza koszty działalności, a dzięki temu pozwala osiągnąć efekt synergii.

15 lipca 2019
Leszek WOZIŃSKI

Rachunek przepływów pieniężnych (ang. cash flow) jest jednym z elementów sprawozdania finansowego. Nie wszystkie jednostki stosujące przepisy ustawy o rachunkowości są jednak zobowiązane do sporządzania rachunku przepływów pieniężnych.

21 grudnia 2018
Leszek WOZIŃSKI

W poprzednich naszych wpisach przedstawiliśmy cztery etapy modelu rozpoznawania przychodu. Ostatni etap w pięciostopniowym modelu opisanym w MSSF 15 to ujęcie przychodu po spełnieniu warunków związanych z poszczególnymi elementami umowy.

17 lipca 2017
Leszek WOZIŃSKI

Działalność jednostki, w tym nabywanie i wytwarzanie składników aktywów, często finansowana jest z obcych źródeł (kredytów lub pożyczek). Taki rodzaj finansowania wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek i  innych kosztów związanych z pożyczeniem środków, czyli tzw. kosztów finansowania zewnętrznego.

14 września 2015
Leszek WOZIŃSKI

Transakcje gospodarcze zawierane przez podatników wymagają stosownej dokumentacji. W tym celu prowadzone są księgi podatkowe. Księgi podatkowe stanowią dowody księgowe, dlatego też powinny one przedstawiać obraz jednostki odpowiadający rzeczywistości.

Jedynie rzetelne i niewadliwe księgi mogą stanowić dowód w przypadku postępowania podatkowego, toczącego się przed organami podatkowymi. 

20 lipca 2015
Leszek WOZIŃSKI

Błąd w sprawozdaniu finansowym może przytrafić się każdej jednostce gospodarczej. Często zostaje on wykryty dopiero po podpisaniu, a nawet zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 7, wszystkie podmioty mają obowiązek korygowania wykrytych błędów, bez względu na to czy dotyczą one bieżącego roku obrotowego, czy też lat poprzednich.

Newsletter