Poland
Języki

Wpisy z sierpnia 2021

RSS

30 sierpnia 2021
Katarzyna STYPA-SADOWSKA, Wawrzyniec ŻBIKOWSKI

Od kilku tygodni przedstawiamy Państwu zmiany w prawie, które proponuje tzw. Polski Ład. Zdajemy sobie sprawę, że projektowane przez rząd przepisy nie napawają przedsiębiorców optymizmem, podobnie zresztą jak często nagłaśniane przez media, niekorzystne dla podatników, wyroki sądów administracyjnych. Dlatego postanowiliśmy rozproszyć ciemne chmury i „zrobić miejsce” dla promyka nadziei:  oto nowy cykl artykułów na naszym blogu.

18 sierpnia 2021
Tomasz BEGER

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie w ramach programu Polski Ład propozycje zmian przepisów w obszarze cen transferowych. Proponowane zmiany mają na celu m.in. ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych oraz uproszczenie sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.

13 sierpnia 2021
Piotr WYRWA, Wawrzyniec ŻBIKOWSKI

„Uszczelnianie” jest słowem, które w ostatnich latach odmieniane jest przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów we wszystkich możliwych przypadkach. Kolejne zmiany w tym zakresie, proponowane w ramach Polskiego Ładu, zgodnie z szacunkami MF mają przynieść dodatkowo nawet 9 mld zł wpływów podatkowych rocznie. W jaki sposób rządzący planują pozyskać te środki?

13 sierpnia 2021
Piotr WYRWA, Wawrzyniec ŻBIKOWSKI

Polski Ład wprowadza zmiany w Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) poprzez nowelizację ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, a także modyfikuje zasady odnoszące się do Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Choć nowe przepisy nie wprowadzają rewolucji, to z pewnością warto zwrócić na nie uwagę.

12 sierpnia 2021
Piotr WYRWA, Wawrzyniec ŻBIKOWSKI

Polski Ład, poprzez modyfikację art. 15c ustawy o CIT, wprowadza zmiany w zakresie tzw. „cienkiej kapitalizacji”. Mają one szansę zakończyć spory dotyczące obliczania limitu kosztów finansowania dłużnego – choć, niestety, na niekorzyść podatników. Dodatkowo, w ramach nowej reformy planowane jest wprowadzenie istotnego ograniczenia rozpoznawania kosztów finansowania dłużnego w przypadku wykorzystania pozyskanych środków na transakcje kapitałowe, takie jak np. aport.

11 sierpnia 2021
Piotr STASZKIEWICZ

Kilka miesięcy temu RSM Poland przedstawiło Państwu w zarysie metody księgowego rozliczania łączących się podmiotów. Omówione w ramach tamtego wpisu zagadnienia mogą przynajmniej częściowo zostać wykorzystane również do analizy przedsięwzięcia inwestycyjnego, zwanego w niniejszym wpisie także „biznesem”.

10 sierpnia 2021
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK

Nie każdy wie, że 17 czerwca 1991 roku, pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, zawarty został Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Dokument ten miał ogromne znaczenie przy zacieśnianiu kooperacji gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami.

9 sierpnia 2021
Piotr WYRWA, Wawrzyniec ŻBIKOWSKI

O Polskim Ładzie pisaliśmy już w artykułach dotyczących m.in. estońskiego CIT-u oraz preferencji dla spółek holdingowych. Tym razem chcielibyśmy przedstawić rozwiązania, które mają zachęcać podatników do korzystania z obrotu bezgotówkowego. Nowe regulacje, wspierające korzystanie z terminali płatniczych, znajdą się zarówno w ustawach o podatkach dochodowych, jak i przepisach o VAT.

5 sierpnia 2021
Piotr WYRWA, Michał SZCZECH

W ramach przewidzianego w Polskim Ładzie pakietu nowelizującego, zmianie ulegną zasady ustalania rezydencji podatkowej spółek. Może to bezpośrednio uderzyć w podmioty zagraniczne, w których udziałowcami są polscy obywatele.

4 sierpnia 2021
Piotr WYRWA, Wawrzyniec ŻBIKOWSKI

Kontynuujemy temat Polskiego Ładu i zmian podatkowych, jakie zaplanowano na 2022 rok. Po przepisach oferujących uproszczenia w wyborze „estońskiego CIT-u” oraz pakiecie wspierającym innowacje, kolejną godną uwagi nowością są preferencje przewidziane dla spółek holdingowych. Propozycja wygląda interesująco, niemniej wnikliwa analiza przepisów odkrywa wiele zagrożeń związanych z nowymi preferencjami.

Strony

Newsletter