Poland
Języki

Blog: Przemysław POWIERZA

30 sierpnia 2023
Przemysław POWIERZA

Jak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” – ogólnopolskim dziennikiem prawno-gospodarczym – wspominał już Przemysław POWIERZA, Tax Partner w RSM Poland, spory z polskim urzędem skarbowym nie zawsze oznaczają kłopoty, a czasem nawet są potrzebne, aby firma mogła poczuć się bezpieczniej i zminimalizować ryzyka podatkowe. Czego jednak powinni spodziewać się przedsiębiorcy, którzy decydują się skorzystać z pomocy doradcy i wejść z Krajową Administracją Skarbową w spór? Zapraszam do lektury drugiej części wywiadu z naszym ekspertem. 

30 sierpnia 2023
Przemysław POWIERZA

Jak spory z organami podatkowymi mogą wpływać na prowadzenie biznesu w Polsce? Wbrew pozorom, przedsiębiorstwa, które za wszelką cenę unikają dyskusji z urzędem skarbowym (czy też szerzej – Krajową Administracją Skarbową), mogą wiele tracić i tak naprawdę same wpędzać się w kłopoty. Dlaczego zatem sporów nie trzeba unikać? I jak się dobrze przygotować na ewentualne spory z organami podatkowymi? Przemysław POWIERZA, Tax Partner w RSM Poland porozmawiał na ten temat z „Dziennikiem Gazetą Prawną” – ogólnopolskim dziennikiem prawno-gospodarczym.

13 października 2021
Przemysław POWIERZA

Grupę VAT zdefiniowano w Polskim Ładzie jako powiązaną finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie grupę podmiotów, zarejestrowaną jako samodzielny podatnik podatku od towarów i usług.

7 listopada 2019
Przemysław POWIERZA

24 czerwca 2019 roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy. W projekcie, który stanowi przede wszystkim implementację unijnych przepisów w obszarze quick fixes, większość rozwiązań wprowadzono w niezmienionej – w stosunku do propozycji unijnego ustawodawcy – formie. Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na istotne – i co najważniejsze – korzystne dla podatników konsekwencje implementacji tych zmian do polskich przepisów.

5 sierpnia 2019
Przemysław POWIERZA

Od 1 stycznia 2020 roku zaczną obowiązywać ujednolicone w całej Unii Europejskiej (UE) zasady dokumentowania przemieszczenia towarów pomiędzy krajami Wspólnoty w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

28 czerwca 2019
Przemysław POWIERZA

Przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z cyklu poświęconego tzw. narzędziom szybkiego reagowania (quick fixes) w VAT. Ostatnio analizowaliśmy zmiany wprowadzane w procedurze związanej z magazynami konsygnacyjnymi. Tym razem przyjrzymy się nowelizacji dotyczącej transakcji łańcuchowych.

30 kwietnia 2019
Przemysław POWIERZA

Tym wpisem kontynuujemy cykl poświęcony tzw. narzędziom szybkiego reagowania (quick fixes). Po ogólnym wprowadzeniu zaprezentowanym w części 1, przyszedł czas na omówienie jednego z proponowanych doraźnych usprawnień systemu VAT, dotyczącego przemieszczenia towarów w ramach procedury magazynu call-off stock (dalej: magazyn konsygnacyjny).

5 kwietnia 2019
Przemysław POWIERZA

Tym artykułem rozpoczynamy cykl wpisów na blogu RSM Poland, które będą dotyczyły szybkich rozwiązań (quick fixes) w handlu wewnątrzwspólnotowym.

5 marca 2019
Przemysław POWIERZA

Dzisiejszym wpisem chciałbym kontynuować cykl poświęcony tematyce dobrej wiary w VAT, którą poruszyliśmy za sprawą bardzo ciekawego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 lipca 2018 r. o sygn. akt I SA/Wr 256/18. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w poprzednim poście (część 1). Teraz skupię się na przesłankach dobrej wiary, które są prezentowane przez polskie sądy administracyjne, jak i przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

27 listopada 2018
Przemysław POWIERZA

Zapewne nie raz już Państwo słyszeli o zasadzie dobrej wiary i zachowaniu należytej staranności w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług (VAT). Kwestia ta była wielokrotnie poruszana przez sądy – zarówno polskie, jak i przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), co oznacza, że stosunkowo często podatnicy wchodzą w spór z organami podatkowymi na tym tle. 

Strony

Newsletter