Poland
Języki

Blog

Wydłużenie terminów dotyczących obowiązków w zakresie cen transferowych

3 czerwca 2020

Wydłużenie terminów dotyczących obowiązków w zakresie cen transferowych

Zaskakujący zwrot akcji – Rząd proponuje wydłużyć terminy na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych. Zmiany te przewiduje kolejny projekt rozwiązań antykryzysowych, tj. rządowy projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej: Tarcza 4.0), który został opublikowany 28 maja br. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z projektowanymi zmianami, podatnicy będą mieli dodatkowe trzy miesiące na wywiązanie się z wymogów raportowych w tym zakresie. W niniejszym wpisie przedstawimy Państwu zakres planowanych zmian.

Dobra wiadomość dla podatników zobowiązanych do sporządzenia dokumentacji podatkowej za rok 2019. Do tej pory przepisy tarczy antykryzysowej zakłady wyłącznie wydłużenie terminów na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR), złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz dołączenie grupowej dokumentacji cen transferowych do dokumentacji lokalnej podmiotom, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r., a zakończył przed dniem 31 grudnia 2019 r. (mieli skrócony rok podatkowy).

CENY TRANSFEROWE
Obawiasz się przeszacowania dochodu w transakcjach z podmiotami powiązanymi?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wygląda jednak na to, że postulaty przedsiębiorców oraz doradców podatkowych zostały wysłuchane i obecnie Sejm pracuje nad wydłużeniem terminów na:

  • złożenie informacji o cenach transferowych (TPR);
  • złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych

a) do dnia 31 grudnia 2020 r. – w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.;

b) o 3 miesiące – w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.

Oznacza to, że w przypadku dużej części podatników, u których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ww. terminy upłyną 31 grudnia 2020 r., a nie 30 września – pod warunkiem, że projektowane zmiany zostaną przyjęte w proponowanym brzmieniu.

Projekt Tarczy 4.0 zakłada również wydłużenie terminu na dołączenie do tej lokalnej dokumentacji cen transferowych grupowej dokumentacji cen transferowych do końca trzeciego miesiąca, licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin do złożenia tego oświadczenia. Zatem, jeśli termin na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych minie 31 grudnia 2020 r.,  to tzw. master file będzie można dołączyć do lokalnej dokumentacji do końca marca 2021 r.

Niewątpliwie fakt, iż Komisja Finansów Publicznych zaproponowała ww. zamiany należy ocenić pozytywnie. Z uwagi na ogłoszony stan epidemii COVID-19, dla dużej grupy podatników dochowanie terminów w zakresie cen transferowych niejednokrotnie może okazać się niemałym wyzwaniem.

Aktualnie projekt Tarczy 4.0 znajduje się po II czytaniu na posiedzeniu Sejmu i został ponownie skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zmiany omawiane w niniejszym wpisie zostaną w całości przyjęte przez Sejm (być może już na początku czerwca) oraz niebawem opublikowane w Dzienniku Ustaw. Będziemy informować Państwa o postępach prac legislacyjnych w tym zakresie.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem , Tomaszem BEGEREM:

e-mail:ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

Newsletter