Poland
Języki

Blog

To już pewne – terminy dotyczące obowiązków w zakresie cen transferowych zostaną wydłużone

25 czerwca 2020

To już pewne – terminy dotyczące obowiązków w zakresie cen transferowych zostaną wydłużone

W newsletterze 16/2020 informowaliśmy Państwa o planowanym wydłużeniu terminów na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych. Teraz jest to już pewne – Prezydent właśnie podpisał ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (dalej: Tarcza 4.0). Dnia 23 czerwca br. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2020, poz. 1086) i weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W poniższym newsletterze podsumujemy wprowadzone regulacje odnoszące się do cen transferowych.

W końcu duże grono podatników może odetchnąć z ulgą – w kontekście przepisów o cenach transferowych ostateczna wersja Tarczy 4.0 została przyjęta w brzmieniu proponowanym przez Komisję Finansów Publicznych. Oznacza to, że podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej za 2019 rok dostali dodatkowe trzy miesiące na wywiązanie się z wymogów raportowych w tym zakresie. Korzystne dla podatników zmiany zostały wprowadzone w celu poprawy sytuacji przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19.

CENY TRANSFEROWE
Obawiasz się przeszacowania dochodu w transakcjach z podmiotami powiązanymi?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Podsumowując, termin na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR) oraz złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych został wydłużony:

  1. do dnia 31 grudnia 2020 r. – w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.;
  2. o 3 miesiące – w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.

Przypominamy, że złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych jest jednoznaczne z posiadaniem przez podatnika wskazanej dokumentacji. Oznacza to zatem, że do ww. terminów podatnik powinien przygotować dokumentację cen transferowych i dopiero na odpowiednie żądanie przedłożyć dokumentacją organowi podatkowemu.

Termin na dołączenie grupowej dokumentacji cen transferowych został wydłużony do końca trzeciego miesiąca, licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia. W związku z wydłużeniem terminu na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, który dla większości podatników minie 31 grudnia 2020 r., termin na dołączenie tzw. master file upłynie 31 marca 2020 r.

Wydłużenie terminów na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych z pewnością należy ocenić pozytywnie. Jednakże z uwagi na obszerny zakres informacji o cenach transferowych (TPR) zachęcamy do nieodkładania na później realizacji ciążących na Państwu obowiązków w tym zakresie.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem , Tomaszem BEGEREM:

e-mail:ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

Newsletter