Poland
Języki

Wpisy z maja 2018

RSS

28 maja 2018
Przemysław POWIERZA

W ostatnim wpisie na blogu omówiliśmy część przesłanek, jakimi będą kierować się urzędnicy KAS przy ocenie dochowania należytej staranności przez podatnika, gdy ten rozpoczyna współpracę z kontrahentem. Dzisiejszy wpis jest kontynuacją tego tematu, przyjrzyjmy się więc pozostałym przesłankom.

22 maja 2018
Piotr STASZKIEWICZ

W niniejszym artykule –  kontynuując temat MSSF/IFRS 16 – przyjrzymy się sytuacjom, w których dochodzi do modyfikacji umowy leasingowej. Na wstępie warto przypomnieć, iż zmiana stopy procentowej, w oparciu o którą kalkulowane są odsetki dla leasingodawcy, czy też zmiana indeksu (np. poziom inflacji), w oparciu o który kalkulowane są płatności leasingowe są częścią zmiennych opłat i nie będą przedmiotem dalszych rozważań. Ich zmiana powoduje jedynie konieczność korekty zobowiązań pozostałych do zapłaty oraz odpowiednio aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

21 maja 2018
Przemysław POWIERZA

W ostanim Tax Alercie informowaliśmy Państwa o publikacji Metodyki zawierającej wspólne wytyczne skierowane do urzędników administracji skarbowej w zakresie oceny dochowania przez podatnika należytej staranności. Dziś prezentuję Państwu pierwszy wpis poświęcony tej tematyce, w którym przybliżę wytyczne wynikające z Metodyki oraz wskażę potencjalne ryzyka, z którymi przyjdzie się zmierzyć w przypadku zignorowania wskazówek Ministerstwa dla urzędników KAS.

7 maja 2018
Piotr STASZKIEWICZ

Sporo do tej pory nadmienione zostało w kwestii możliwych wyłączeń spod nowego standardu, wyceny aktywów i zobowiązań, dyskonta, wdrożenia nowego standardu czy komponentów leasingowych. Kolejną kwestią, która powinna zostać rozważona na tzw. inception date to definicja umowy leasingowej. Zgodnie z MSSF 16 umowa ma charakter leasingu jeśli w zamian za wynagrodzenie ma prawo sprawowania kontroli, w tym pobierania korzyści ekonomicznych, nad użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez określony czas.

Newsletter