Poland
Języki

Ulgi w akcyzie, ale nie dla wszystkich

24 lipca br. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o akcyzie. Nowe przepisy, na podstawie których część firm będzie mogła otrzymać zwrot akcyzy za energię, mają wejść w życie z dniem 1.01.2016 r.

Wprowadzane zmiany ograniczają formalizm procedur akcyzowych, m.in. umożliwiając przedsiębiorcom, których działalność nie ogranicza się do jednego miejsca na terytorium kraju, wybór właściwego miejscowo w zakresie akcyzy organu podatkowego. Nowe przepisy obniżają też wymagania w zakresie ewidencji prowadzonych na potrzeby podatku akcyzowego. Funkcję ewidencyjną i kontrolną będzie mogła spełniać dokumentacja przeznaczona dotychczas dla innych celów podatkowych i księgowych. Zmiany mają ponadto ułatwić tworzenie składów akcyzowych, znosząc obowiązek podwójnej weryfikacji podmiotu ubiegającego się o zezwolenie akcyzowe, a także poprzez rezygnację z wymogu prowadzenia podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego.

Zauważalną ulgę w postaci zwolnienia z części podatku znowelizowane przepisy przyniosą podatnikom akcyzy od energii elektrycznej wykorzystywanej w przedsiębiorstwach do celów redukcji chemicznej w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych i mineralogicznych. Z kolei zakłady energochłonne wykorzystujące energię elektryczną, czyli w myśl nowych przepisów te, dla których koszt zużytej energii elektrycznej przekracza odsetek 3 procent wartości sprzedanej produkcji, otrzymają zwrot akcyzy zapłaconej za energię pobraną ponad powyższy wskaźnik energochłonności. Podobne zwolnienie obejmie zakłady energochłonne rozpoczynające działalność z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub gazowych, pod warunkiem, że objęty działalnością koszt zakupu tych surowców wyniesie odpowiednio 10 i 5 procent wartości sprzedaży.

Nie dla wszystkich podatników podatku akcyzowego nowelizacja oznacza jednak obniżenie wymagań. Przedsiębiorcy – pośrednicy w obrocie tytoniu, objęci dotychczas obowiązkiem zgłoszeniowym, będą musieli ubiegać się o rejestrację prowadzonej działalności oraz utworzyć milionowe zabezpieczenia na wypadek powstania obowiązku podatkowego oraz braku płatności.