Poland
Języki

Blog

MF opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej

10 maja 2021

MF opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej

29 kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów wydało długo oczekiwane objaśnienia w zakresie rezydencji podatkowej. Objaśnienia dotyczą w szczególności kwestii zasad ustalania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencji podatkowej) osób fizycznych w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: UPDOF) oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i 2a UPDOF.

Ustalanie rezydencji podatkowej jest dla wielu osób pracujących za granicą kwestią problematyczną. O istocie rezydencji podatkowej pisaliśmy m.in. w cyklu o relokacji pracowników. Temat ten w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaczął dotyczyć jeszcze większej ilości podatników z uwagi na COVID i wynikającą z ograniczeń w poruszaniu się konieczność pracy zdalnej. Problem ten dotyka również coraz częściej cudzoziemców zatrudnionych na podstawie kontraktów menadżerskich w zagranicznych spółkach i wykonujących pracę w Polsce - od określenia ich statusu podatkowego w Polsce zależy bowiem bezpośrednio sposób opodatkowania dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (szerzej ten temat został omówiony w szóstym odcinku podcastu Steuern in Polen leicht erzählt, o opodatkowaniu umów managerskich).

Zgodnie z UPDOF za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

a)  posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
b)  przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym

Dotychczasowe wątpliwości podatników dotyczyły między innymi kwestii definicji ośrodka interesów życiowych oraz sposobu obliczania czasu pobytu na terytorium RP. Wiele osób rozliczających się z fiskusem nie wiedziało również, w jaki sposób interpretować zapisy znajdujące się w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Dowiedz się więcej o doradztwie podatkowym.POZNAJ NASZĄ USŁUGĘ

W objaśnieniach wydanych przez Ministerstwo Finansów odniesiono się do tych budzących wątpliwości kwestii. W dokumencie tym wyjaśniono podatnikom m.in. różnicę pomiędzy nieograniczonym a ograniczonym obowiązkiem podatkowym oraz przedstawiono definicje ważnych dla właściwego ustalenia rezydencji podatkowej pojęć, takich jak miejsce zamieszkania czy też ośrodek interesów życiowych. Minister Finansów odniósł się też do okoliczności, w których kryterium długości pobytu na terytorium Polski (183 dni) można uznać za spełnione.

W objaśnieniach poruszono również kwestię zmiany rezydencji podatkowej w trakcie roku podatkowego, czy też stosowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w świetle zmian wprowadzonych Konwencją MLI. Objaśnienia, oprócz informacji teoretycznych, zawierają także liczne praktyczne przykłady.

Dotychczas, przy ustalaniu rezydencji podatkowej, podatnicy w celu wyjaśnienia wątpliwości wynikających z mało precyzyjnych przepisów mogli korzystać wyłącznie z wydawanych w przedmiotowej kwestii przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Informacja o wydaniu objaśnień podatkowych obudziła więc duże nadzieje na rozstrzygnięcie wielu palących problemów, m.in. dotyczących wpływu wykonywania pracy na rzecz zagranicznego pracodawcy w trybie zdalnym z uwagi na COVID na ustalenie miejsca opodatkowania osiąganych z tej pracy dochodów. Niestety, objaśnienia te w istocie zawierają wyłącznie utrwalone już w praktyce interpretacyjnej rozstrzygnięcia nieskomplikowanych kwestii oraz znane (również z tej praktyki) definicje najczęściej używanych określeń, nie rozstrzygają przy tym najbardziej aktualnych, nierzadko niezwykle złożonych, problemów podatników.

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszą ekspertką, Katarzyną SADOWSKĄ:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Zapisz się do Newslettera RSM Poland i bądź na bieżąco w najważniejszych kwestiach z zakresu prawa, finansów i podatków.
Zapisz się

Newsletter