Poland
Języki

Blog

DAC7 – co, jeśli operatorowi platformy nie uda się uzyskać od sprzedawców wymaganych przez dyrektywę informacji?

9 kwietnia 2024

DAC7 – co, jeśli operatorowi platformy nie uda się uzyskać od sprzedawców wymaganych przez dyrektywę informacji?

https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2024-04/informacje_o_sprzedawcy_dac7.png
https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2024-04/dyrektywa_dac7_informacje_o_sprzedawcy.png
https://www.rsmpoland.pl/sites/default/files/2024-04/dac7_informacje_o_sprzedawcach.png

Czas czytania: 3 minuty.

Z artykułu dowiesz się:
  • Ile czasu ma sprzedawca na dostarczenie wymaganych przez DAC7 danych do operatora platformy?
  • Od kiedy operatorzy platform cyfrowych muszą gromadzić dane sprzedawców?
  • Co grozi operatorom platform za nieprzekazanie fiskusowi informacji o sprzedawcy?

 

Operator platformy cyfrowej, aby wywiązać się z narzuconego przez unijną dyrektywę DAC7 obowiązku raportowego, musi zgromadzić szereg danych na temat działających w udostępnianym przez niego środowisku sprzedawców. Najczęściej, aby zdobyć takie informacje, musi zwrócić się z prośbą o ich udostępnienie do samych sprzedawców. W obrocie gospodarczym mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których operator platformy nie będzie w stanie – z różnych powodów – uzyskać wszystkich danych. Co taki podmiot powinien w tym przypadku zrobić, aby uniknąć problemów? Czy przepisy projektu polskiej ustawy oferują w tym zakresie jakieś rozwiązania? 

Jakie działania operator platformy cyfrowej powinien podjąć jeśli nie posiada wszystkich danych aktualnych sprzedawców?

Kwestie związane z gromadzeniem informacji o sprzedawcach uregulowane zostały w art. 75o projektu polskiej ustawy.

Co do zasady, w celu gromadzenia informacji o sprzedawcy, operator platformy jest zobowiązany do wystąpienia do sprzedawcy z żądaniem przekazania potrzebnych informacji najpóźniej w dniu udostępnienia platformy temu sprzedawcy

Jeśli operator platformy nie otrzyma informacji od sprzedawcy w terminie 20 dni od wystąpienia o te informacje, to, zgodnie z przepisami, musi ponownie wystąpić o te informacje. Jeśli po tym ponownym wystąpieniu operator platformy nadal nie otrzyma potrzebnych danych, jest on zobowiązany do niezwłocznego wystąpienia o nie po raz kolejny.

Operator platformy jest zatem zobowiązany do dwukrotnego ponownego zwrócenia się do sprzedawcy o informacje. Żądania te powinny być wystosowywane w 20-dniowych odstępach. 

Doradztwo podatkowe w RSM Poland

Skorzystaj z rozwiązań dopasowanych do Twoich wymagań i oczekiwań

Sprawdź szczegóły

Jeśli sprzedawca, mimo dwukrotnego ponowienia wystąpienia, nie przekaże operatorowi platformy wymaganych przez przepisy informacji w terminie 60 dni od pierwotnego wystąpienia, to operator platformy jest zobowiązany do:

  1. zablokowania możliwości wykonywania stosownej czynności przez danego sprzedawcę (do czasu, gdy sprzedawca nie przedstawi tych informacji), oraz
  2. wstrzymania wypłaty wynagrodzenia na rzecz sprzedawcy (również do czasu uzyskania od niego wszystkich potrzebnych informacji).

Niestety – należy zatem wziąć pod uwagę, że zgromadzenie informacji od sprzedawców może zająć nawet do 60 dni

Jakie działania operator platformy powinien podjąć, jeśli nie posiada wszystkich danych byłych sprzedawców?

Na wstępie zaznaczmy, że – w przypadku raportowania informacji za 2023 r. – przepisy przejściowe projektu polskiej ustawy przewidują pewne wyjątki.

Zgodnie z obecnym brzmieniem projektu polskiej ustawy, od 1 stycznia 2023 r. do dnia wejścia w życie projektu ustawy, nie stosuje się regulacji, która wymaga od operatorów zablokowania sprzedawcom możliwości wykonywania stosownej czynności oraz wstrzymania wypłaty wynagrodzenia na ich rzecz.

Ponadto, jeśli operator platformy posiada dowody na to, że wystąpił bezskutecznie o uzyskanie informacji do sprzedawcy (lub wystąpienie do sprzedawcy nie było możliwe), to nie podlega on karze pieniężnej za nieprzekazanie fiskusowi informacji o sprzedawcy.

W takim przypadku polskie organy podatkowe nie wszczynają postępowania w sprawie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Od kiedy operatorzy platform cyfrowych muszą gromadzić dane sprzedawców? 

Projekt polskiej ustawy zakłada, że operatorzy platform cyfrowych, którzy w dowolnym momencie – w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy – spełniali warunki pozwalające uznać ich za raportujących operatorów platformy, będą musieli wypełnić:

  • procedury należytej staranności – do 31 grudnia 2024 r.;
  • obowiązki sprawozdawcze – do 31 stycznia 2025 r. 

To oznacza, że raportowaniu podlegać będą również informacje o sprzedawcach za 2023 r. 

W związku z tym, pomimo tego, że ustawa implementująca dyrektywę DAC7 nie została jeszcze uchwalona, warto rozpocząć już gromadzenie informacji o sprzedawcach – w szczególności biorąc pod uwagę, że operator platformy ma obowiązek kilkukrotnego zwracania się do sprzedawców z prośbą o informację. 

Autor

Tax Analyst

Powiązane usługi

Newsletter