Poland
Języki

Zmiany w przepisach dotyczących komorników sądowych i egzekucji

8 listopada 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która wprowadza ograniczenia w zakresie przyjmowania przez komorników nowych spraw.

W dotychczasowym stanie prawnym wierzyciel mógł wybrać komornika, do którego kierował wniosek egzekucyjny (wyjątkiem były egzekucje z nieruchomości). Komornik zaś mógł odmówić podjęcia sprawy z wyboru wyłącznie wtedy, gdy w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekraczała 6 miesięcy. Nowe przepisy nakładają na komornika obowiązek odmowy wszczęcia egzekucji także wtedy, gdy wpływ wszystkich spraw do jego kancelarii w roku 2015 przekroczył 5 tysięcy (od 1 stycznia 2016 r. limit wyniesie 10 tysięcy), a skuteczność egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35 proc. W praktyce oznacza to, że wierzyciel będzie zmuszony zmienić wybór, jeśli wskazany przez niego komornik przekroczy określone w ustawie limity.

Warto również zwrócić uwagę na zmianę interpretacji Ministra Finansów w zakresie opodatkowania czynności komorników podatkiem od towarów i usług. Od 1 października 2015 r. czynności komornika takie jak poszukiwanie majątku i odnalezienie majątku oraz opłata egzekucyjna podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Zmiana ta jest pokłosiem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który uznał, że komornicy świadczą usługi nie tylko na rzecz organów władzy, ale także na rzecz osób trzecich i to skłania do objęcia wykonywanych przez nich czynności podatkiem od towarów i usług.