Poland
Języki

Istotne zmiany w zakresie składek od umów zleceń

1 stycznia 2016 roku weszły w życie zmiany przepisów o oskładkowaniu umów zleceń, które Sejm przyjął jeszcze w październiku 2014 roku.

Nowe regulacje wprowadzają obowiązek oskładkowania każdej umowy zlecenia do pułapu minimalnej płacy brutto, czyli w roku 2016 - 1850 zł, oraz znoszą możliwości oskładkowania tylko i wyłącznie pierwszej umowy zlecenia zawartej między podmiotami (zleceniodawcą i zleceniobiorcą). W sytuacji, w której pierwsza umowa łącząca podmioty nie spełni kryteriów wynagrodzenia, oskładkowaniu podlegać będzie każda równolegle trwająca oraz każda następna umowa łącząca zleceniobiorcę ze zleceniodawcą aż do momentu, w którym wynagrodzenie z kumulatywnie zebranych umów wyniesie co najmniej równowartość najniższej płacy brutto za dany rok kalendarzowy.

Od 1 stycznia zleceniodawca nie uwolnieni się z obowiązku płacenia składek na podstawie oświadczenia zleceniobiorcy. Jeżeli zleceniobiorca będzie miał kilku zleceniodawców, co do zasady składkę odprowadzać powinien każdy z nich. Zgodnie z art. 34 par. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, możliwość uwolnienia się od obowiązku wniesienia składki z tytułu ubezpieczenia społecznego będzie możliwa tylko w momencie przedłożenia przez zleceniobiorcę płatnikowi dokumentów poświadczających odprowadzenie składek ZUS przez inny podmiot.

Zauważalną ulgą dla płatników, którzy odpowiadają za prawidłowe rozliczenia z ZUS, będzie natomiast fakt, że zakład ubezpieczeń będzie czuwać nad prawidłowością ustalania obowiązku ubezpieczeniowego, a co za tym idzie i prawidłowością składkowych rozliczeń.