Poland
Języki

Usługi

Usługi kadrowo-płacowe

Usługi kadrowo-płacowe

Polskie przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych, PIT oraz prawa pracy są skomplikowane i często się zmieniają. Może to generować wiele trudności dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie procesami z obszaru kadr i płac. Proponujemy zatem Państwu przeniesienie tej odpowiedzialności na nas, powierzając nam kompleksowo obsługę zadań kadr i płac. Nasza oferta, każdorazowo, jest dopasowana do potrzeb firmy. Jesteśmy do Państwa dyspozycji również przy realizacji projektów niestandardowych.

Zapewniamy profesjonalną obsługę o najwyższych standardach, świadczoną przez zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy nieustannie aktualizują swoją wiedzę, m.in. uczestnicząc w licznych szkoleniach. Dbamy o poufność danych pracowników oraz zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Nasz zespół ma bogate doświadczenie zarówno w obsłudze małych polskich firm, jak i zagranicznych korporacji. Gwarantujemy Państwu terminowe i rzetelne zarządzanie zleconymi zadaniami z obszaru kadr i płac.

Wypadek przy pracy za granicą – o czym warto pamiętać?

14 lutego 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Natalia KOPYCIŃSKA
Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Pracownik może ulec wypadkowi podczas pracy zarówno w Polsce, jak i w trakcie pełnienia obowiązków służbowych za granicą – między innymi podczas podróży służbowej, oddelegowania lub w związku z wykonywaniem pracy zdalnej. 

Globalna mobilność i rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce – o czym należy pamiętać?

13 lutego 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Natalia KOPYCIŃSKA
Globalna mobilność pracowników otwiera nowe szanse na rynku pracy, ale jest też pewnym wyzwaniem dla pracodawcy. Tradycyjne modele zatrudnienia ustępują miejsca innowacyjnym rozwiązaniom. Nowe formy globalnej mobilności na rynku pracy związane są przede wszystkim z rozwojem technologii, zaś rozwój technologii i elastyczne modele współpracy kreują zupełnie nowe możliwości – i nowe wyzwania. 

Wynagrodzenie dla członka Zarządu w Polsce

13 lutego 2024
Marcelina TAŁAJCZYK
Członek zarządu lub rady nadzorczej polskiej spółki pełni swoje obowiązki (za wynagrodzeniem lub bez) na podstawie aktu powołania. Warunki współpracy i wynagradzania mogą wynikać już z samej uchwały odpowiedniego organu spółki lub być określone odrębną umową.  Może to być zarówno umowa o pracę, jak i kontrakt menedżerski. 

Wynagrodzenie członka zarządu spółki w Polsce na podstawie powołania lub umowy o pracę

8 lutego 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Marcelina TAŁAJCZYK
Członek zarządu lub rady nadzorczej w polskiej spółce kapitałowej pełni swoje obowiązki na podstawie aktu powołania uchwałą odpowiedniego organu spółki. Co ważne, przepisy nie przewidują obowiązku wypłaty wynagrodzenia z tego tytułu. Pełnienie funkcji członka zarządu może zatem następować za wynagrodzeniem lub też bez wynagrodzenia. 

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej – o czym pamiętać?

13 stycznia 2023
Daria SCHWARTZ
Każdy pracodawca ma obowiązek tworzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dotyczy go bez względu na to, jakie ma warunki do stworzenia archiwum i ile osób zatrudnia. Od stycznia 2019 r. Polski rząd wprowadził zmiany w okresie przechowywania dokumentacji, który obecnie wynosi 10 lat (w większości przypadków), zamiast wcześniejszych 50 lat. Zmiany te odnoszą się jednak głównie do prowadzenia dokumentacji pracowniczej osób, z którymi pracodawcy nawiązali stosunek pracy w 2019 r. i później.

Nasi specjaliści

Accounting & Payroll Partner
Poznań
Accounting & Payroll Partner
Warszawa
Accounting & Payroll Partner
Szczecin
Accounting & Payroll Partner
Katowice

Napisz do nas

Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą

Przetwarzanie danych osobowych