RSM Poland
Języki

Języki

Sukcesja i jej alternatywy

Sukcesja jest niczym innym, jak przekazywaniem firmy z pokolenia na pokolenie z zachowaniem ciągłości zarządzania. Właściciele wieloletnich przedsiębiorstw rodzinnych zazwyczaj mają jedną wizję dotyczącą przyszłości ich przedsiębiorstw – oddać dorobek swego życia w dobre ręce innego członka rodziny. Doskonale, jeśli członkowie rodziny znają firmę i uczestniczą w jej życiu i rozwoju. Gorzej, jeśli nie posiadają wystarczającej wiedzy na jej temat lub jeśli nie chcą albo nie mogą wiązać swojej przyszłości z zarządzaniem nią w kolejnych latach.

SUKCESJA - PO CO I DLA KOGO

Będąc właścicielem firmy – bez względu na jej wielkość czy historię – należy zawczasu zatroszczyć się o jej przyszłość. Życie jest pełne niespodzianek – również tych przykrych, dlatego każdy przedsiębiorca powinien mieć przygotowany „plan B” nawet na wypadek, gdyby firma została nagle pozbawiona właściciela, a rodzina musiałaby poradzić sobie sama z udźwignięciem ciężaru jej przejęcia. Takie dramatyczne sytuacje zdarzają się bowiem zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie, a zabezpieczenie rodziny przedsiębiorcy oraz dokonań, klientów, dostawców i pracowników firmy jest bardzo ważne.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Dobry plan to podstawa. Sukcesja jest z reguły procesem długotrwałym i skomplikowanym pod kątem prawnym, podatkowym i finansowym, który może przebiegać latami. Chcąc mieć poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie zapewniając je swoim bliskim, trzeba mieć gotowy plan działania na wypadek nagłych zdarzeń losowych, którego przygotowanie nie jest łatwe, szczególnie w obliczu wielu obowiązków, wynikających z prowadzenia przedsiębiorstwa.

SUKCESJA Z SUKCESEM – WŁAŚCIWYM SPOSOBEM WE WŁAŚCIWĄ STRONĘ

O przyszłości trzeba myśleć, ale nie trzeba się nią martwić. Myśl o tym, co stanie się z owocem ciężkiej pracy wielu pokoleń towarzyszy właścicielom firm rodzinnych niemal każdego dnia – wiemy o tym doskonale, ponieważ reprezentujemy grono tych właśnie przedsiębiorstw.

Budowa wielkopokoleniowego planu sukcesyjnego nie jest łatwym zadaniem, dlatego RSM Poland pomaga zarówno nestorom, jak i sukcesorom zaplanować z wyprzedzeniem właściwą sukcesję, przeprowadzając ich przez cały proces od początku do samego końca.

COŚ DOBREGO DLA KAŻDEGO, CZYLI CO, JEŚLI NIE SUKCESJA

Zdarza się, że koncentracja wyłącznie na przekazaniu przedsiębiorstwa przez nestora na rzecz sukcesora może stanowić rozwiązanie nieoptymalne i przynieść wiele szkód rodzinie oraz kluczowym pracownikom, w konsekwencji prowadząc do upadku firmy. Często właściciel nie ma możliwości oddania firmy w ręce rodziny. Wówczas pojawia się pytanie o inne możliwości zabezpieczenia przyszłości przedsiębiorstwa oraz jej właściciela. Eksperci RSM Poland, uwzględniając Państwa cele i wymagania, pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania oraz w opracowaniu i realizacji strategii wyjścia z biznesu, oferując kompleksową i rzetelną obsługę.

Z KAŻDEJ SYTUACJI JEST WYJŚCIE

To najlepsze, dostosowane do realnych potrzeb i adekwatne do sytuacji, pomogą odnaleźć zaufani Doradcy RSM Poland.

  • Zidentyfikujemy problem, z którym zmagają się Państwo w swojej firmie
  • Zaplanujemy i podejmiemy skuteczne działania
  • Przedstawimy najlepszą alternatywę dla sukcesji i wprowadzimy ją w życie (np. sprzedaż, wsparcie funduszu inwestycyjnego, partnera finansowego lub strategicznego)

Firma rodzinna to coś więcej, niż tylko źródło dochodów. To owoc ciężkiej i wieloletniej pracy – czasem pokoleń – którego żaden przedsiębiorca nie chce zmarnować. Mamy tego pełną świadomość, dlatego chętnie będziemy Państwa wspierać i podpowiemy, co powinniście Państwo zrobić, aby jak najlepiej zatroszczyć się o przyszłość firmy i rodziny. W RSM Poland, działając lokalnie i globalnie, promujemy firmy rodzinne i pragniemy poszerzać wiedzę społeczeństwa na ich temat, ponieważ przedsiębiorstwa te są jednym z najważniejszych ogniw naszej gospodarki, budujących swoją strategię na tradycji i dobrych wartościach.

 

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie sukcesji lub jej alternatyw zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, Bartoszem MIŁASZEWSKIM:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786