RSM Poland
Języki

Języki

Ułatwienia dla brytyjskich i norweskich przedsiębiorców w zakresie VAT

Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania w relacjach handlowych z państwami Unii Europejskiej jest traktowana jako państwo trzecie. Oznacza to, że brytyjski przedsiębiorca dokonujący w Polsce czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i chcący się zarejestrować w naszym kraju dla potrzeb VAT, musi jednocześnie ustanowić przedstawiciela podatkowego. Ma to jednak ulec zmianie.

W Ministerstwie Finansów trwają intensywne prace nad projektem rozporządzenia zwalniającego firmy z Wielkiej Brytanii z obowiązku ustanawiania przedstawiciela podatkowego. Takie rozwiązanie dopuszcza umowa handlowa zawarta między Polską a Wielką Brytanią, w której określone zostały instrumenty prawne w zakresie współpracy administracyjnej. Celem projektu jest ułatwienie przedsiębiorcom z Wielkiej Brytanii prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Co ciekawe, Minister Finansów postanowił rozciągnąć owo zwolnienie także na przedsiębiorców z Norwegii.

Dowiedz się więcej o usłudze VAT compliancePOZNAJ NASZĄ USŁUGĘ

Projekt zakłada, że omawiane zwolnienie wejdzie w życie ze skutkiem od 1 stycznia 2021 r. Jednak projekt znajduje się obecnie na etapie po konsultacjach zewnętrznych. Dlatego jego brzmienie może jeszcze ulec zmianie.

Monitorujemy postępy prac nad rozporządzeniem i będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej aktualne informacje na ten temat.

 

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, Przemysławem POWIERZĄ:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Zapisz się do Newslettera RSM Poland i bądź na bieżąco w najważniejszych kwestiach z zakresu prawa, finansów i podatków.
Zapisz się