RSM Poland
Języki

Języki

Jest oficjalne potwierdzenie – terminy na wywiązanie się z obowiązków w zakresie cen transferowych znowu zostaną wydłużone

Dobra wiadomość! Prezydent podpisał ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. 22 czerwca br. dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw (Dz.U.2022.1301), a zmiany – przewidujące przedłużenie terminów z zakresu cen transferowych – weszły w życie z mocą wsteczną od dnia 31 grudnia 2021 r. w zakresie dot. TPR, oraz z mocą od dnia 1 stycznia 2022 r. w zakresie dot. oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.

W ww. ustawie przewidziano zmianę tzw. ustawy covidowej, w zakresie przedłużenia terminów na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informacji o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P) na 2022 r.

Podatnicy dostali dodatkowe trzy miesiące na wywiązanie się z wymogów raportowych w tym zakresie.

Termin na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P) oraz na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych został wydłużony:

  • do 30 września 2022 r. – dla informacji TPR oraz oświadczeń, których termin złożenia upływa w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.,
    ORAZ
  • o 3 miesiące – dla informacji TPR oraz oświadczeń, których termin złożenia upływa w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Oznacza to, że dla dużej części podatników (czyli tych, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym), ww. terminy upłyną 31 grudnia 2022 r. (a nie 30 września).

Dowiedz się więcej o o dokumentacji cen transferowych.POZNAJ NASZĄ USŁUGĘ

O czym pamiętać przy składaniu TPR-C i TPR-P?

Przypominamy, że złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych jest jednoznaczne z posiadaniem przez podatnika wskazanej dokumentacji. Oznacza to zatem, że podatnik powinien przygotować swoją dokumentację cen transferowych przed upływem ww. terminów i dopiero na odpowiednie żądanie urzędników przedłożyć ją organowi podatkowemu.

Termin na dołączenie grupowej dokumentacji cen transferowych został wydłużony do końca trzeciego miesiąca – licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia.

W związku z wydłużeniem terminu na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, który dla większości podatników minie 31 grudnia 2022 r., termin na dołączenie tzw. master file upłynie 31 marca 2022 r.

Nadchodzące zmiany cen transferowych

Wydłużenie terminów na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych w ostatnich latach stało się normą, najprawdopodobniej jednak sytuacja ta ma miejsce po raz ostatni. W przyszłym roku zaczną bowiem obowiązywać nowe terminy, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych podatnicy będą mieli czas do końca 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Na złożenie informacji o cenach transferowych będzie czas do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Należy zaznaczyć, że terminy te dotyczą transakcji rozpoczętych po 31 grudnia 2021 r., czyli tych, które będziemy raportować dopiero w 2023 r.

Likwidacja wymogu składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, odnosi się również do obowiązków raportowych, które podatnicy będą realizować w 2023 r. Więcej o uproszczeniach w cenach transferowych pisaliśmy na naszym blogu.

Zanim te przepisy wejdą w życie, do końca 2022 r. podatnicy będą jednak zobowiązani jeszcze do składania urzędom skarbowym odrębnego oświadczenia.

Z uwagi na obszerny zakres informacji o cenach transferowych zachęcamy do nieodkładania na później realizacji ciążących na Państwu obowiązków w tym zakresie.

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, Tomaszem BEGEREM:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Zapisz się do Newslettera RSM Poland i bądź na bieżąco w najważniejszych kwestiach z zakresu prawa, finansów i podatków.
Zapisz się