Zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej dotyczącym strategii UE i planu działania w zakresie zarządzania ryzykiem celnym, 15 marca 2021 r. Unia Europejska uruchomi nowy unijny program bezpieczeństwa i ochrony importu o nazwie ICS2 (System Kontroli Importu 2). Program ICS2 zostanie wprowadzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa rynku wewnętrznego i mieszkańców Unii Europejskiej. System ICS2 zastąpi istniejący program ICS.
Zadaniem Systemu ICS2 jest przyspieszenie i ułatwienie realizacji obowiązków celnych. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do przekazywania informacji o importowanych towarach przed ich przybyciem na terytorium celne UE. System ten będzie wykorzystywany przez organy celne przy:
- składaniu przywozowych deklaracji skróconych (Entry Summary Declaration – ENS) organom celnym;
- analizie ryzyka w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przez organy celne;
- przybyciu środków transportu na terytorium UE;
- przedstawieniu towarów organom celnym oraz
- kontroli celnej towarów, jeżeli jest to wymagane.
Skomplikowane przepisy podatkowe spędzają Ci sen z powiek? Skorzystaj z wiedzy ekspertów.
Dowiedz się więcej
Nowa skrócona deklaracja wjazdowa
System ICS2 w największym stopniu wpłynie na obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców. Przedsiębiorcy będą obowiązani wypełniać nową skróconą deklaracją wjazdową (Entry Summary Declaration – ENS). Co istotne, zobowiązani będą do ujawnienia szeregu informacji dotyczących transportu jeszcze przed ich załadunkiem. Organy celne będą wykorzystywać te informacje do analizy ryzyka w zakresie bezpieczeństwa i ochrony.
Jednocześnie, organy celne zmniejszą liczbę kontroli przesyłek niestanowiących zagrożenia dla rynku wewnętrznego UE.
Etapy wprowadzania ICS2
Wprowadzenie ICS2 będzie bezpośrednio wpływało na wszystkie podmioty gospodarcze zaangażowane w obsługę, wysyłkę i transport przesyłek ekspresowych lub pocztowych, a pośrednio także na producentów, eksporterów i podmioty spoza UE, które będą chciały wysyłać towary do Unii Europejskiej oraz ich przedstawicieli. W związku z tym uznano, że proces wdrażania ICS2 powinien przebiegać stopniowo:
- 15 marca 2021 r. – lotnicze przesyłki ekspresowe i lotnicze przesyłki pocztowe (przywozowe deklaracje skrócone przekazywane przed załadunkiem oraz minimalne wymogi dotyczące danych);
- 1 marca 2023 r. – pozostałe przesyłki lotnicze;
- 1 marca 2024 r. – przesyłki drogowe, kolejowe i morskie.
ICS2 – jak się przygotować?
Przedsiębiorcom pozostało więc już niewiele czasu na dostosowanie procesów biznesowych do nowej rzeczywistości. W związku z tym rekomendujemy dostosowanie swoich systemów informatycznych oraz zapewnienie szkolenia i wsparcia swoich pracowników w tym zakresie.
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się
W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem , Danielem WIĘCKOWSKIM:
e-mail:ekspert@rsmpoland.pl
tel. +48 61 8515 766
fax +48 61 8515 786