Poland
Języki

Informacje podatkowe

Jeśli podejmujesz na co dzień decyzje biznesowe, a przy tym poszukujesz rzetelnej wiedzy i praktycznego przewodnika po skomplikowanych kwestiach podatkowych, subskrybuj i czytaj uważnie nasze informacje podatkowe. Znajdziesz tutaj – zaprezentowane w zwięzły i praktyczny sposób – najciekawsze i najbardziej aktualne tematy z zakresu krajowego i międzynarodowego opodatkowania, które mogą mieć realny wpływ na Twój biznes.

Faktyczny profil funkcjonalny a sposób określenia opłaty licencyjnej przez podmioty powiązane, czyli „substance over form” w cenach transferowych

20 września 2022
Tomasz BEGER
W ostatnim czasie można zauważyć wzmożone zainteresowanie organów podatkowych transakcjami dotyczącymi wartości niematerialnych i prawnych, a w szczególności opłatami licencyjnymi za znaki towarowe. Organy zaczęły kwestionować zasadność ekonomiczną transakcji i naliczanie opłat licencyjnych, wskazując że wynagrodzenie należne licencjodawcy powinno być określone stosownie do jego rzeczywistego profilu funkcjonalnego. Sądy administracyjne podzielają taką wykładnię. Przykładem tego są wyroki WSA w Poznaniu z 7 czerwca 2022 r. o sygn. akt I SA/Po 100/22 oraz WSA w Rzeszowie z 25 marca 2022 r. o sygn. akt I SA/Rz 4/22.

SLIM VAT 3 oraz implementacja przepisów dot. systemu CESOP. Jakie zmiany szykuje polskie Ministerstwo Finansów?

26 sierpnia 2022
SLIM VAT 3 zawiera pakiet rozwiązań, które – jak zapowiada Ministerstwo Finansów – stanowią uproszczenia i dostarczają organom podatkowym narzędzi do zwalczania oszustw VAT. Obecnie projekt jest w fazie konsultacji społecznych. Równolegle procedowana jest ustawa implementująca przepisy dot. europejskiego centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach (CESOP), do którego mają trafiać informacje na temat transakcji oraz o podatnikach.  

Rząd opublikował nowy projekt ustawy. Jakie są nadchodzące zmiany w zakresie cen transferowych?

1 lipca 2022
Wprowadzone Polskim Ładem przepisy w zakresie cen transferowych ledwo zaczęły obowiązywać, a ustawodawca już zamierza wprowadzić kolejne zmiany. Rządowe propozycje dotyczą bezpośrednich i pośrednich transakcji z rajami podatkowymi i – na szczęście dla podatników – są zasadniczo korzystne.

Jest oficjalne potwierdzenie – terminy na wywiązanie się z obowiązków w zakresie cen transferowych znowu zostaną wydłużone

23 czerwca 2022
Dobra wiadomość! Prezydent podpisał ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Zmiany obejmują wydłużenie terminów na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych.

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur coraz bliżej

8 kwietnia 2022
Komisja Europejska wydała decyzję zezwalającą Polsce na wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”).

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy – aspekty podatkowe

15 marca 2022
12 marca 2022 r. Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy . Jeszcze tego samego dnia została ona podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Wdrożona w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy Specustawa wprowadza wiele zmian – między innymi w ustawach o PIT i CIT.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jako zaktualizowany obowiązek przedsiębiorców

17 stycznia 2022
Zuzanna BRÓDKA
Obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych został rozszerzony na kolejne podmioty. Informacje o swoich beneficjentach rzeczywistych do 31 stycznia 2022 będą musiały zgłosić trusty, spółki partnerskie, europejskie zgrupowania interesów gospodarczych, spółki europejskie, spółdzielnie, spółdzielnie europejskie, stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego oraz fundacje.

MF opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej

10 maja 2021
Katarzyna STYPA-SADOWSKA
29 kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów wydało długo oczekiwane objaśnienia w zakresie rezydencji podatkowej. Objaśnienia dotyczą w szczególności kwestii zasad ustalania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencji podatkowej) osób fizycznych w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: UPDOF) oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i 2a UPDOF.

Objaśnienia podatkowe dotyczące korekty cen transferowych

20 kwietnia 2021
Tomasz BEGER
Na początku kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące korekty cen transferowych. Nie stanowią one jednak źródła prawa, a starają się raczej przybliżyć zasady stosowania przepisów prawnych odnoszących się do korekt cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Aby je usystematyzować, w niniejszym wpisie przyjrzymy się najważniejszym spostrzeżeniom wypunktowanym w tym mającym na celu wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych dokumencie.

Wydłużenie terminów na sporządzenie dokumentacji cen transferowych za rok 2020

15 kwietnia 2021
Tomasz BEGER
Podatników z pewnością ucieszy fakt, iż 8 kwietnia 2021 r. prezydent podpisał Ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która przedłuża termin na dopełnienie obowiązków informacyjnych związanych z cenami transferowymi.

Strony

Newsletter