RSM Poland
Języki

Języki

Warszawa i Poznań – wymarzone miasta dla inwestorów

Puls Biznesu opublikował wyniki rankingu miast najbardziej sprzyjających inwestorom. Raport oceniający potencjał polskich aglomeracji został przygotowany przez fDi, spółkę z grupy Financial Times, która specjalizuje się w badaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W ogólnej klasyfikacji Warszawa zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając Kraków oraz Poznań.

Stolica zwyciężyła w czterech z pięciu ocenianych kategorii: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i poziom życia, przyjazność dla biznesu oraz dostępność. Warszawa wraz z ościennymi gminami tworzy największą w Polsce monocentryczną aglomerację, skupiającą w sobie 2,5 mln konsumentów oraz ogromną liczbę przedsiębiorstw reprezentujących rozmaite branże, różniących się wielkością oraz źródłem pochodzenia kapitału. Duży rynek oraz bliskość kluczowych organów administracji państwowej to czynniki, które wydatnie przyczyniają się do wzrostu zainteresowania Warszawą, zwłaszcza wśród dużych inwestorów. Bartosz MIŁASZEWSKI, Managing Partner w RSM Poland powiedział: "To nic dziwnego, że Warszawa jest tak lubiana przez inwestorów. Miasto oferuje ponad 4 miliony metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych, samo też inwestuje, ciągle poprawiając jakość transportu i życia w mieście."

Drugie miejsce w rankingu zajął Kraków, który został bardzo dobrze oceniony w kategoriach: kapitał ludzki i poziom życia oraz przyjazność dla biznesu. Stolica Małopolski jest chętnie wybierana na miejsce lokowania inwestycji ze względu na wykwalifikowaną kadrę.

Trzecie miejsce w udziale przypadło Poznaniowi. Potencjał gospodarczy oraz przyjazność dla biznesu to kategorie, w których stolica Wielkopolski szczególnie wyróżnia się na tle innych miast. O wysokiej jakości warunków do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej w Poznaniu świadczyć może najniższa w kraju stopa bezrobocia oraz duża liczba podmiotów gospodarczych reprezentujących branże oparte na wiedzy. "Poznań to zdecydowanie miasto, które zasłużyło na miejsce na podium" – mówi Dawid STOLAREK, Corporate Finance Manager w RSM Poland. "Stolica Wielkopolski, jednego z największych i najszybciej rozwijających się województw, jest ważnym centrum handlowym, przemysłowym i logistycznym, którego przedsiębiorcy nie mogą pomijać, podejmując decyzję o lokowaniu inwestycji."

Więcej informacji o wynikach rankingu w artykule, który ukazał się 18 lutego 2015 roku w Pulsie Biznesu, nr 32/2015, na stronie 2.

W czym możemy Ci pomóc?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi lub wnioski, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 61 8515 766 lub napisz do nas.

Wyślij wiadomość