Poland
Języki

Raport RSM – European Business Resilience Survey

Eksperci RSM International wspólnie z BiTS Business and Information Technology School przygotowali „European Business Resilience Survey” (Badanie dotyczące zdolności do adaptacji i przeciwdziałania wstrząsom przez przedstawicieli biznesu w Europie). Celem raportu było szersze spojrzenie na warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, nieskupiające się wyłącznie na poziomie i tempie wzrostu gospodarczego danego kraju oraz uwarunkowaniach legislacyjnych w nim panujących. Dlatego też eksperci z sieci RSM zostali poproszeni o dokonanie oceny uwarunkowań panujących w poszczególnych państwach europejskich pod kątem realizowanych strategii rynkowych przez firmy, mentalności menedżerów, panującej kultury biznesowej oraz kluczowych czynników makroekonomicznych.

Polska jako jedno z państw będących przedmiotem zainteresowania raportu, poddana została wnikliwej ocenie we wszystkich tych kategoriach. Autorzy raportu, analizując poszczególne obszary doszli do wniosku, że:

  • Strategie rynkowe realizowane przez polskie przedsiębiorstwa zwykle mają charakter bardziej agresywny, niż w przypadku pozostałych państw europejskich. Jednocześnie polskie przedsiębiorstwa, które operują głównie na krajowym rynku, nastawione są na konkurowanie głównie ceną. W przypadku innych europejskich firm funkcjonujących głównie na rynkach lokalnych sytuacja nie jest już tak oczywista. Co jest jednak charakterystyczne dla wszystkich firm prowadzących działalność na skalę międzynarodową (również polskich), to odejście od prostej konkurencji ceną na rzecz znacznego zaangażowania w prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, a przez to i dbałość o jakość oferowanych produktów.
  • Polscy menedżerowie – znacznie bardziej, niż ich europejscy koledzy – nastawieni są na agresywną rywalizację.
  • Kultura prowadzenia biznesu w Polsce scharakteryzowana została za pomocą kliku kluczowych czynników, które w sposób istotny wpływają na jej kształt. Uznano, że pozytywny wpływ na nią mają: otwartość i zorientowane na klienta oraz proaktywne podejście polskich przedsiębiorców. Cechy te, w połączeniu z niską awersją do ryzyka, położyły podwaliny pod sukcesy, jakie osiągnęła polska gospodarka. Jednocześnie raport wskazuje też na czynniki, które negatywnie oddziaływają na kulturę prowadzenia biznesu w Polsce. Należą do nich: zbyt niska skłonność do delegowania uprawnień oraz mały wkład polskich szkół i uczelni w propagowanie przedsiębiorczości. Również skala biurokracji panującej nadal w Polsce została oceniona jako zbyt wysoka. Sumarycznie jednak kultura prowadzenia biznesu w Polsce oceniona została nieznacznie powyżej średniej zanotowanej w innych państwach UE.
  • Przygotowany raport dostrzega dobre wyniki gospodarcze, jakie Polska notuje w ostatnich latach. Jednocześnie wspomina o zagrożeniu, jakim dla wysokości przyszłego wzrostu gospodarczego jest obecny konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy.

Podsumowując, na tle innych państw należących od UE i poddanych badaniu, zdolność polskiej gospodarki do adaptacji oraz unikania wstrząsów autorzy raportu ocenili na poziomie średnim. Jest to wynikiem w miarę równomiernego rozłożenia akcentów pomiędzy czynniki, które posiadają korzystny jak i negatywny wpływ na tę charakterystykę.

RSM International jest 7. największą siecią firm audytorskich i doradczych na świecie oraz 6. największym dostawcą usług podatkowych. Więcej informacji o RSM na stronie: https://www.rsm.global/.

BiTS Business and Information Technology School jest jedną z czołowych uczelni w Niemczech, która od 14 lat kształci przyszłych menedżerów. BiTS oferuje studentom innowacyjne koncepcje nauczania umożliwiające przede wszystkim rozwijanie umiejętności przedsiębiorczych. Szczegółowe informacje na stronie: https://www.bits-hochschule.de/en/.