RSM Poland
Języki

Języki

Polska wiodącym rynkiem nieruchomości komercyjnych w regionie CEE

Polska od wielu lat zajmuje dominującą pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie CEE. Pod względem wartości zrealizowanych transakcji utrzymaliśmy ok. 40% udział w rynku. Biorąc pod uwagę obecną wielkość i potencjał, nasz kraj coraz częściej zaczyna być porównywany z państwami Europy Zachodniej. Polski rynek jest duży, stabilny a przy tym oferuje nadal wyższe niż rynki państw Europy Zachodniej stopy zwrotu. Dlatego duzi gracze światowi obserwują go z coraz większą uwagą.

Potwierdza to zrealizowana w ostatnim czasie przez fundusz Rockcastle Global Real Estate transakcja zakupu opolskiego centrum handlowego Solaris, dysponującego 18 tys. m2 powierzchni handlowej. Fundusz zarejestrowany na Mauritiusie i zarządzający aktywami o łącznej wartości 1,9 mld USD ulokowanymi na całym świecie, zapowiada inwestycje w wysokości 750 mln EUR w polskie nieruchomości handlowe oraz projekty deweloperskie.

Poza cieszącymi się niesłabnącym zainteresowaniem nieruchomościami handlowymi oraz biurowymi, na szczególną uwagę zasługuje rynek polskich nieruchomości przemysłowych (magazynowych). W 2014 roku oddano do użytku aż trzy razy więcej nowoczesnych powierzchni magazynowych, niż miało to miejsce w roku poprzednim. Pomimo stosunkowo dużej podaży nowych obiektów, w ostatnim roku spadł wyraźnie wskaźnik pustostanów. Rynek powierzchni magazynowych należy ocenić jako bardzo rozwojowy, na co wpływ z jednej strony mieć będzie wysoka podaż nowych obiektów, z drugiej z kolei rosnące zapotrzebowanie zgłaszane przez najemców.

"Zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości generowane przez inwestorów zagranicznych jak i krajowych jest w pełni zrozumiałe. Doceniają oni wielkość rynku, jego stabilność oraz perspektywy rozwoju" – podsumował Bartosz MIŁASZEWSKI, Managing Partner w RSM Poland.

W czym możemy Ci pomóc?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi lub wnioski, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 61 8515 766 lub napisz do nas.

Wyślij wiadomość