Poland
Języki

Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej przyjęte w Polsce

1 kwietnia 2015 roku Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej (dalej: MSRF) zostały przyjęte do stosowania w Polsce. MSRF są globalnymi standardami, zgodnie z którymi biegli rewidenci wykonują czynności rewizji finansowej oraz inne usługi pokrewne.  

MSRF obowiązywać będą podmioty przeprowadzające badania lub przeglądy sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego za okresy kończące się 31 grudnia 2016 roku oraz późniejsze, a podmioty niewykonujące badań lub przeglądów dla jednostek zainteresowania publicznego – za okresy kończące się 31 grudnia 2017 roku oraz późniejsze.

O ile część audytorów (przykładowo RSM, czy inne podmioty „sieciowe”) postępowało już od lat zgodnie z „duchem MSRF”, o tyle inne podmioty będą zmuszone znacznie dostosować podejście do MSRF.

Chociaż MSRF dotyczą bezpośrednio biegłych rewidentów, to ich wprowadzenie przyniesie wartość dodaną także dla przedsiębiorców. Audytorzy stosujący MSRF powinni położyć duży nacisk na zrozumienie działalności jednostek, rozpoznanie istotnych ryzyk grożących przedsiębiorstwom oraz ocenić ich wpływ na sprawozdanie finansowe. Audyt powinien zatem pomóc jednostkom zdiagnozować ich słabe strony, dzięki spojrzeniu niezależnego doradcy na „business” podmiotu. 

Dotychczasowe Krajowe Standardy Rewizji Finansowej, co do zasady, nie były sprzeczne z MSRF, jednak MSRF kładą większy nacisk na konieczność dostosowania audytu do potrzeb i ryzyk klientów, zawierają więcej wskazówek, opisów stanów faktycznych, rekomendacji dla kwestii dotychczas nieuregulowanych, stąd ryzyko pominięcia istotnych procedur przez audytorów jest znacznie niższe przy badaniach opartych na MSRF.

Kolejnym atutem wprowadzenia MSRF jest zapewnienie większej spójności i harmonizacji usług rewizyjnych w ujęciu międzynarodowym. Jest to szczególnie istotne w przypadku grup kapitałowych, mających spółki powiązane w Polsce.