RSM Poland
Języki

Języki

Cyfrowa transformacja i jej wpływ na cyberbezpieczeństwo - najnowszy raport RSM

39% europejskich przedsiębiorstw przyznaje, że padło ofiarą cyberataku, jednak większość przypadków sabotażu pozostaje ukryta przed opinią publiczną.

Jak wynika z najnowszego raportu RSM, wiodącej sieci doradczej i audytorskiej skupionej na obsłudze średniej wielkości przedsiębiorstw, prawie dwie piąte europejskich firm ma świadomość, że w ciągu ostatnich pięciu lat padło ofiarą cyberataku, a 64% przyznaje, że mogły zostać zhakowane niezauważenie. Ten przygnębiający obraz potęguje apatia i poczucie bezsilności respondentów,
z których 62% uważa, że hakerzy są bardziej wyrafinowani niż twórcy oprogramowania zabezpieczającego.

Z badania przeprowadzonego dla RSM przez European Business Awards, w którym udział wzięło 597 osób podejmujących decyzje biznesowe z 33 europejskich krajów, wynika, że to pracownicy są najsłabszym ogniwem wielu europejskich firm. Chociaż prawie połowa (46%) udanych ataków była wymierzona w pracowników za pośrednictwem wiadomości e-mail w ramach praktyki znanej jako wyłudzanie informacji, wciąż 22% firm nie zapewnia swoim pracownikom szkoleń w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Pomimo europejskiego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), zgodnie z którym firmy muszą zgłaszać niektóre rodzaje naruszeń bezpieczeństwa danych w ciągu pierwszych 72 godzin od ich wykrycia, 75% ataków hakerskich nigdy nie zostaje podanych do wiadomości publicznej, a zaledwie 23% firm decyduje się poinformować właściwy organ nadzoru o naruszeniu.

Wynika to głównie z obawy respondentów o utratę wizerunku, niemniej jedna trzecia (34%) przyznaje, że po prostu nie rozumie okoliczności, w których miałaby zgłosić naruszenie.

Biorąc pod uwagę, że 80% europejskich firm twierdzi, że transformacja cyfrowa jest strategicznym priorytetem dla ich wzrostu, niepokojące jest stwierdzenie, że tylko 34% firm wdrożyło strategię bezpieczeństwa cybernetycznego, która ich zdaniem ochroni ich przed cyberprzestępczością, a 21% nie ma żadnej strategii. Mimo to przedsiębiorstwa średniej wielkości nie zniechęcają się perspektywą możliwych cyberataków. 86% respondentów twierdzi, że zwiększone ryzyko nie skłoniło ich do odejścia od inwestowania w transformację cyfrową, a 29% firm odnotowuje wzrost swoich dochodów w wyniku inwestycji cyfrowych, z których technologia chmurowa stanowi największy obszar zainteresowania.

„W dobie cyfrowej transformacji także coraz więcej firm średniej wielkości dostrzega potrzebę lepszego bezpieczeństwa danych. Przedsiębiorstwa częściej niż dotychczas poszukują wiarygodnego i niezawodnego systemu, który dostarczy im informacje w czasie rzeczywistym, tak zwanego single source of truth dla całej organizacji” – dodaje Hubert SKRUKWA, Head od IT Consulting w RSM Poland. „Raport RSM na temat bezpieczeństwa danych nie pozostawia złudzeń, iż przyszłość biznesu skierowana jest w stronę rozwiązań chmurowych. Zaawansowane rozwiązania Oracle NetSuite, wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji, stanowią nie tylko odpowiedź na rosnące potrzeby rynku systemów ERP, ale gwarantują też najwyższe bezpieczeństwo przetwarzania danych w chmurze, potwierdzone wieloma standardami takimi jak PCI-DSS oraz ISO 27001” – podsumowuje ekspert.

Dodatkowe informacje oraz pełną wersję raportu znajdą Państwo na stronie: https://www.rsm.global/catch-22-digital-transformation-and-its-impact-cy...

W czym możemy Ci pomóc?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi lub wnioski, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 61 8515 766 lub napisz do nas.

Wyślij wiadomość