Poland
Języki

Aktualizowanie danych klientów za pomocą API GUS-u

Grzegorz GRACZYK
Junior ERP Software Developer w RSM Poland

Każda osoba korzystająca z systemów ERP wie, jak czasochłonną czynnością jest dodawanie dużej ilości danych takich, jak dane kontrahentów. Wraz z początkiem roku  nasz dział IT Consulting wyszedł naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów, oferując nową funkcjonalność: możliwość pobierania oraz szybkiej edycji danych kontrahentów na podstawie numeru NIP, wykorzystując API Głównego Urzędu Statycznego. Dzięki integracji z systemem GUS użytkownik ma możliwość  zaoszczędzenia czasu, jak również uniknięcia wielu pomyłek wynikających z ręcznego wpisywania danych.

Możliwość pobierania danych jest dostępna z dwóch poziomów:

  • z poziomu strony kontrahenta, 
  • z poziomu generowania faktur sprzedażowych bądź zakupowych.
IT CONSULTING
Poszukujesz systemu informatycznego, dostosowanego do konkretnych potrzeb informacyjnych oraz zgodnego z wymogami prawnymi?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Po kliknięciu w przycisk „Customer Update” ukaże nam się formularz, w którym znajdują się dwie kolumny. Kolumna z lewej strony pokazuje pola aktualnie pobrane z systemu Netsuite, natomiast wartość z prawej strony prezentuje pola z danymi pobranymi z GUS. Jeśli NIP wpisany przez użytkownika jest poprawny oraz kontrahent został znaleziony w rejestrze w GUS, istnieje możliwość pobrania następujących pól: nazwa, kraj, województwo, miasto, kod pocztowy, ulica, numer lokalu, powiat, gmina oraz poczta. Dużą zaletą systemu NetSuite jest to, że użytkownik przed zapisaniem ich do systemu NetSuite ma możliwość zweryfikowania oraz edytowania każdego pola z danymi pobranymi za pośrednictwem API.

Powyższe rozwiązanie powoduje, że dodawanie nowych kontrahentów jeszcze nigdy nie było tak proste. Uzupełnienie kompletu informacji dotyczących kontrahentów z wielu miejsc w systemie eliminuje ryzyko pomyłki oraz pozwala na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu za pomocą kilku kliknięć – zwłaszcza, jeśli mamy do uzupełnienia dane wielu kontrahentów.

NetSuite API GUS

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się