Poland
Języki

Złe długi

Zatory płatnicze są problemem większości sektorów gospodarki w Polsce. Badania statystyczne wskazują, że z roku na rok problem ten narasta. Przepisy podatkowe w precyzyjnie określonych sytuacjach pozwalają na częściowe zminimalizowanie negatywnych skutków braku płatności za wystawione faktury.

W zakresie podatków dochodowych, podatnik – po spełnieniu ustawowych warunków – może zaliczyć nieuregulowaną należność do kosztów uzyskania przychodów. W podatku VAT, niezapłacona w ciągu 90 dni od daty upływu terminu płatności faktura, pozwala –  pod pewnymi warunkami – na skorzystanie z tak zwanej „ulgi na złe długi”.

Niestety, w tym drugim przypadku ustawodawca postanowił obciążyć ryzykiem niewypłacalności dłużnika tylko i wyłącznie wystawcę faktury.

Czy takie rozwiązanie jest zgodne z Dyrektywą VAT? Na to i inne pytania odpowiedzi udziela Daniel WIĘCKOWSKI, Tax Director w RSM Poland.

Zapraszamy na wirtualne spotkania z naszym ekspertem! 

Niezapłacona faktura – i co dalej? cz. 3

29 kwietnia 2019
Daniel WIĘCKOWSKI
Czy wprowadzone warunki są zgodne z prawem unijnym?

Niezapłacona faktura – i co dalej? cz. 2

23 kwietnia 2019
Daniel WIĘCKOWSKI
Jakie są konsekwencje warunków wprowadzonych przez ustawę o VAT?

Niezapłacona faktura – i co dalej? cz. 1

16 kwietnia 2019
Daniel WIĘCKOWSKI
Czy podatnicy mogą zneutralizować negatywne skutki zatorów płatniczych?

KONTAKT

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie neutralizowania negatywnych skutków zatorów płatniczych, zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, Danielem WIĘCKOWSKIM

SKONTAKTUJ SIĘ

tel. +48 22 8690 666

fax +48 22 8690 660