Poland
Języki

Tarcza antykryzysowa 3.0 przyjęta przez Sejm

W czwartek, 30 kwietnia 2020 r., Sejm uchwalił kolejną nowelizację tarczy antykryzysowej. Najważniejsze zmiany to dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zwiększenie ochrony pożyczkobiorców, nowa danina od dostawców VoD oraz poszerzenie grona samozatrudnionych uprawnionych do zwolnień ze składek ZUS.

Środki uzyskane przez ARP zostaną przeznaczone na wsparcie publiczne dla przedsiębiorców, niebędącą pomocą publiczną lub na realizację innych działań w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19. Łączna wartość środków przeznaczonych na objęcie akcji w spółce Agencja Rozwoju Przemysłu wynosi nie więcej, niż 900 milionów PLN. Nowelizacja zawiera też istotne przepisy antylichwiarskie, które przewidują karę więzienia m.in. za żądanie od dłużnika zapłaty kosztów innych, niż odsetki w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotnie maksymalną wysokość tych kosztów i określoną w ustawie. Pojawiły się też przepisy zabraniające licytacji mieszkań w czasie pandemii jeśli mieszka w niej dłużnik.

Najciekawszą zmianą jest możliwość skorzystania ze #zwolnienia z opłacania składek na własne ubezpieczenia dla osób, których przychód był wyższy, niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r., (15,6 tys. PLN), ale dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy, niż 7 tys. PLN.

Ustawa wprowadza też nową opłatę, jaką mają ponosić platformy VoD w wysokości 1,5 proc. swojego przychodu. Opłata, nazywana „podatkiem od Netflixa”, ma zasilić Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wprowadzono także istotne ułatwienia związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców, także te uzyskiwane w trybie uproszczonym czy na pracę sezonową, mają zostać automatycznie przedłużane na czas pandemii i 30 dni po odwołaniu tego stanu. Dodatkowo, przy zmianie warunków pracy cudzoziemcy nie trzeba będzie występować o nowe zezwolenie.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem , Sebastianem GOSCHORSKIM:

sebastian_goschorski.jpg

Sebastian GOSCHORSKI
Business Development Partner w RSM Poland
Head of China Desk w RSM Poland
e-mail: ekspert@rsmpoland.pl
tel. +48 61 8515 766
fax +48 61 8515 786