RSM Poland
Języki

Języki

COVID-19: Tarcza Antykryzysowa 2.0. (Tarcza finansowa)

Rząd przygotował kolejną odsłonę programu antykryzysowego, tym razem Tarczę 2.0. Pomocą mają zostać objęte firmy od mikro do dużych, a łączny pakiet wsparcia to 100 mld zł (w tym 25 mld zł tylko dla dużych przedsiębiorstw). Jest to odpowiedź na liczne głosy przedsiębiorców, że zarówno Tarcza 1.0, jak i Tarcza 1.1. nie są wystarczające i nie pozwolą przetrwać firmom kolejnych 3 miesięcy.

Pieniądze na Tarczę 2.0 zostaną pozyskane przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) głównie z emisji obligacji, a w ich przekazaniu do przedsiębiorstw uczestniczyć będą banki komercyjne. Środki z Tarczy 2.0 zasilą te firmy, które wykażą co najmniej 25-procentowy spadek przychodów. Pomoc ma być przyznawana na podstawie oświadczenia, a weryfikacja wykorzystania środków ma nastąpić po 12 miesiącach. Kluczowe z punktu realizacji celu to utrzymanie działalności i poziomu zatrudnienia.

Proponowane zasady i progi wsparcia w ramach Tarczy 2.0:

  • pomoc dla mikrofirm w postaci udostępnionych przez banki komercyjne środków finansowych. Przyznawana na podstawie oświadczenia o spadku obrotów. Przy spadku obrotów o 25-50%, kwota wsparcia na pracownika zatrudnionego w firmie to 12 tys. zł. Jeśli obroty spadną o 75% – 24 tys. zł, a w przypadku spadku obrotów o więcej niż 75% – 36 tys. zł;
  • pomoc dla małych i średnich firm. Średnia prognozowana wysokość subwencji w tym sektorze to 1,9 mln zł na firmę;
  • pomoc dla dużych przedsiębiorstw. Głównym elementem wsparcia mają być pożyczki dla firm przyznawane na 2 lata, bezzwrotne dotacje oraz instrumenty rynku kapitałowego, w tym możliwość objęcia akcji przez PFR.

Co ważne, spłaty kredytów i pożyczek otrzymanych w ramach Tarczy 2.0 będą mogły zostać częściowo umorzone, nawet do 75% wysokości przyznanych środków. Wstępne szacunki mówią o około 300-400 tys. firm, które skorzystają z pomocy.

Reasumując. Tarcza 2.0 przynosi wyczekiwane przez rynek rozwiązania, które mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw – instrumenty w postaci łatwo dostępnych kredytów czy pożyczek, których spłata będzie mogła zostać częściowo umorzona. Środki pomocowe mają być przyznawane na podstawie prostych oświadczeń. Jest to o tyle ważne, że im prostszy sposób ubiegania się o wsparcie, tym większa szansa, że dotrze ono do większej liczby firm będących w potrzebie. Teraz pozostaje nam czekać tylko na konkretne przepisy.

Niestety, nawet tak przystępna pomoc nie pozwoli uratować wszystkich przedsiębiorstw i branż, dla których najistotniejszy w tym momencie jest czas uruchomienia gospodarki na nowo. A to już zależy od zupełnie innych czynników.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem , Sebastianem GOSCHORSKIM:

sebastian_goschorski.jpg

Sebastian GOSCHORSKI
Business Development Partner w RSM Poland
Head of China Desk w RSM Poland
e-mail: ekspert@rsmpoland.pl
tel. +48 61 8515 766
fax +48 61 8515 786