Poland
Języki

Blog

Rząd opublikował nowy projekt ustawy. Jakie są nadchodzące zmiany w zakresie cen transferowych?

1 lipca 2022

Rząd opublikował nowy projekt ustawy. Jakie są nadchodzące zmiany w zakresie cen transferowych?

Wprowadzone Polskim Ładem przepisy w zakresie cen transferowych ledwo zaczęły obowiązywać, a ustawodawca już zamierza wprowadzić kolejne zmiany. Rządowe propozycje dotyczą bezpośrednich i pośrednich transakcji z rajami podatkowymi i – na szczęście dla podatników – są zasadniczo korzystne.

Transakcje z rajami podatkowymi to obszar działalności, który wśród podatników budził ostatnio najwięcej kontrowersji i obaw.

Najważniejsze propozycje zmian w bezpośrednich i pośrednich transakcjach z rajami podatkowymi

Opublikowany projekt ustawy przewiduje, że, m.in.:

  • W przypadku transakcji z podmiotem, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, wysokość progu dokumentacyjnego zmieni się ze 100 tys. PLN na 200 tys. PLN.
     
  • W przypadku transakcji towarowych i finansowych, w których rzeczywisty właściciel należności ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, wysokość progu dokumentacyjnego zmieni się z 500 tys. PLN na 2,5 mln PLN.

    Proponowane przez ustawodawcę brzmienie przepisów sugeruje pewną bardzo ważną rzecz.  Obowiązek dokumentacyjny dla pośrednich transakcji rajowych wystąpi tylko, gdy transakcja kontrahenta z podmiotem rajowym będzie związana z transakcją, którą podatnik dokona z tymże kontrahentem.

  • W przypadku transakcji krajowych (które zachodzą pomiędzy polskimi rezydentami) obowiązek dokumentacyjny w zakresie pośrednich transakcji rajowych będzie ciążyć jedynie na podmiocie otrzymującym należność wynikającą z dokonywanej transakcji (czyli na podmiocie dokonującym sprzedaży). To właśnie ten podmiot posiada wiedzę czy jest rzeczywistym właścicielem otrzymanej należności.
     
  • Ustawodawca zlikwiduje zasadę domniemania rezydencji rzeczywistego właściciela w raju podatkowym. Jednocześnie zaproponowano przepis, który powinien ułatwić identyfikację przesłanki rzeczywistego właściciela. Dzięki temu podmiot, który jest zobowiązany do oceny istnienia obowiązku dokumentacyjnego w tym zakresie, będzie mógł bazować na oświadczeniu otrzymanym od kontrahenta.
Dowiedz się więcej o o dokumentacji cen transferowych.POZNAJ NASZĄ USŁUGĘ

Przyszłość raportowania transakcji rajowych

Ustawodawca planuje, aby przepisy w zakresie transakcji rajowych weszły w życie w sposób, który umożliwi wstecznie skorzystanie z nowych, korzystniejszych rozwiązań. To rozwiązanie byłoby korzystne dla podatników, którzy mają obowiązek raportowania transakcji rajowych do końca 2022 roku. Pozostaje więc mieć nadzieję, że zaproponowane modyfikacje szybko staną się obowiązującym prawem.

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, Tomaszem BEGEREM:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Zapisz się do Newslettera RSM Poland i bądź na bieżąco w najważniejszych kwestiach z zakresu prawa, finansów i podatków.
Zapisz się

Newsletter