Poland
Języki

Blog

Podatkowe rozwiązania w związku z COVID-19

20 marca 2020

Podatkowe rozwiązania w związku z COVID-19

19 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej zapowiedź rozwiązań w zakresie podatków mających na celu ograniczenie negatywnych konsekwencji ekonomicznych w związku z pandemią koronawirusem (tzw. pakiet działań tarczy antykryzysowej). Zaproponowane środki zaradcze mają na celu, między innymi chwilową poprawę płynności finansowej podatników oraz przesunięcie w czasie wybranych obowiązków raportowych.

Projekt ustawy wprowadzający powyżej wymienione udogodnienia dla podatników zostanie prawdopodobnie opublikowany w nadchodzących dniach. Poniżej zaprezentowano najważniejsze z proponowanych rozwiązań.

Kalkulacja podatku dochodowego

 • Możliwość wstecznego rozliczania w PIT i CIT strat podatkowych do wysokości 5 mln zł (około 1,1 mln euro) poniesionych w 2020 r. poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej za 2019 r. pod warunkiem, że przychody osiągnięte w 2020 r. spadną o co najmniej 50% w stosunku do przychodów osiągniętych w rok poprzednim.
 • Brak obowiązku stosowania regulacji dotyczących „złych długów” w CIT i PIT przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy przez dłużników, pod warunkiem, że przychody osiągnięte w 2020 r. spadną o co najmniej 50% w stosunku do przychodów osiągniętych w analogicznym okresie 2019 r. (z tego zwolnienia mogą skorzystać także podatnicy, którzy nie osiągali w poprzednim roku przychodów, ale ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne koronawirusa).
 • Możliwości rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r. za okres marzec –grudzień 2020 r i obliczanie zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów przez „małych podatników”.
 • Wprowadzenie odliczenia w podatku PIT i CIT z tytułu darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazane Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
DORADZTWO PODATKOWE
Skomplikowane przepisy podatkowe spędzają Ci sen z powiek? Skorzystaj z wiedzy ekspertów.
Dowiedz się więcej

Terminy regulowania zobowiązań podatkowych

Wydłużenie terminu:

 • do zapłacenia podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za okres od marca do maja 2020 r. do 20 lipca 2020 r. w przypadku, gdy przychody w danym miesiącu w stosunku do analogicznego okresu w 2019r. będą niższe o co najmniej 50% (z tego udogodnienia mogą skorzystać także podatnicy, którzy nie osiągali w poprzednim roku przychodów, ale ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne w związku z koronawirusem);
 • na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień do 1 czerwca 2020 r.

Obowiązki raportowe

Odroczenie do 1 lipca 2020 r.:

 • obowiązku składania nowych JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M) dla dużych przedsiębiorców;
 • zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).

Podatek od nieruchomości

Możliwość wprowadzenie przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych koronawirusa.

Inne

 • Większa elastyczność Krajowej Administracji Skarbowej przy realizacji zadań w sytuacji kryzysowej, w tym możliwość zawieszenia kontroli podatkowych, postępowań podatkowych, kontroli celno-podatkowych na czas obowiązywania stanu epidemicznego.
 • Możliwość wstrzymania administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych.
 • Czasowa rezygnacja z opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków i zaległości podatkowych, które są dochodem budżetu państwa na czas obowiązywania stanu epidemicznego.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem , Danielem WIĘCKOWSKIM:

e-mail:ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

Newsletter