Poland
Języki

Blog

Planowane uproszczenia w VAT w 2021 – szczupłe propozycje w trudnych czasach

23 lipca 2020

Planowane uproszczenia w VAT w 2021 – szczupłe propozycje w trudnych czasach

Proponowane przez Ministerstwo Finansów uproszczenia rozliczeń VAT mają wspomóc podatników w wypełnianiu obowiązków podatkowych i zostaną wprowadzone w następujących obszarach: fakturowanie, eksport, ujednolicenie stosowanych kursów oraz inne korzyści finansowe.

Faktury korygujące

  • Faktury korygujące zmniejszające – brak konieczności uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, pod warunkiem uzgodnienia nowych warunków transakcji.
  • Faktury korygujące zwiększające – zwiększenie podstawy opodatkowania w okresie wystawiania faktury korygującej, jeżeli przyczyna jej wystawienia zaistniała po dokonaniu sprzedaży.

Eksport

  • Wydłużony termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy uprawniający do zastosowania stawki VAT 0% od zaliczki w eksporcie towarów.

Ujednolicenie stosowanych kursów

  • Możliwość zastosowania na potrzeby VAT kursów walut stosowanych do rozliczenia transakcji w podatku dochodowym.

Inne korzyści finansowe

  • Podniesienie limitu na jednorazowe prezenty o małej wartości z 10 zł do 20 zł, od przekazania których nie trzeba odprowadzać podatku należnego.
  • Możliwość odliczenia VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz innego podmiotu, w przypadku ich odsprzedaży.
  • Wydłużenie terminu na odliczenie VAT z 3 do 4 miesięcy.
DORADZTWO PODATKOWE
Skomplikowane przepisy podatkowe spędzają Ci sen z powiek? Skorzystaj z wiedzy ekspertów.
Dowiedz się więcej

Biorąc pod uwagę, że nie przedłożono jeszcze projektu ustawy w tym zakresie, nie wiadomo, w jakim stopniu proponowane rozwiązania faktycznie ułatwią i usprawnią przygotowywanie rozliczeń VAT i odpowiedzą na potrzeby przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP.

Warto wskazać, że już obecnie obowiązujące przepisy (art. 29a ust. 15 pkt 4 Ustawy o VAT) umożliwiają zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego bez konieczności posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej zmniejszającej przez kontrahenta. .

Natomiast samo wydłużenie terminu na odliczenia VAT z 3 do 4 miesięcy nadal nie rozwiąże problemu z ograniczeniem prawa do odliczenia podatku przy nabyciu towarów i usług, od których podatek rozlicza nabywca (art. 86 ust. 10b pkt 2 i 3 Ustawy o VAT), a które skutkuje licznymi korektami deklaracji składanymi przez podatników oraz zaburza neutralność VAT[1].

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, Moniką SMAGĄ:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

 

[1] Postanowienie WSA w Gliwicach z 4 listopada 2019 r I SA/Gl 495 19

Newsletter