Poland
Języki

Blog

Pakiet stymulacyjny dla gospodarki Niemiec

17 czerwca 2020

Pakiet stymulacyjny dla gospodarki Niemiec

3 czerwca 2020 r. niemiecki rząd uzgodnił pakiet stymulacyjny dla gospodarki Niemiec o wartości 130 mln euro mający na celu ożywienie gospodarki w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19. Jednym z jego założeń jest pobudzenie konsumpcji poprzez obniżenie stawek VAT: stawki podstawowej z 19 do 16% i obniżonej stawki z 7 do 5%. Niższe stawki mają obowiązywać od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Pakiet czeka na akceptację Rady Federalnej Niemiec.

Praktyczne wyzwania

Obniżenie stawek VAT wiąże się jednak z dużym wyzwaniem w zakresie przystosowania systemów ERP (programów służących do planowania zasobów przedsiębiorstwa) oraz procesów fakturowania do nowej i jednocześnie tymczasowej rzeczywistości. Faktury za dostawy towarów i usługi wykonane w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. będą musiały bowiem być wystawiane z nowymi stawkami. Obowiązek stosowania nowych stawek spowoduje również konieczność korekty wystawionych już tzw. faktur stałych, dotyczących ww. okresu (np. stałych faktur za wynajem).

DORADZTWO PODATKOWE
Skomplikowane przepisy podatkowe spędzają Ci sen z powiek? Skorzystaj z wiedzy ekspertów.
Dowiedz się więcej

Kosztowne błędy

W przypadku błędnego wystawienia po 1 lipca 2020 r. faktury ze „starą” stawką VAT, zastosowanie znajdzie art. 14c ust. 1 niemieckiej ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli przedsiębiorca wykazał na fakturze za dostawę lub usługę kwotę podatku wyższą niż powinien, jest zobowiązany do ujęcia tej kwoty w swoich rozliczeniach podatkowych. Co więcej, nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT z tej faktury ponad kwotę przewidzianą nowymi przepisami. Jeżeli więc dostawca udokumentuje sprzedaż fakturą VAT ze stawką podatku 19%, będzie on zobowiązany do uwzględnienia jej przy obliczaniu zobowiązania podatkowego, nabywca natomiast będzie mógł odliczyć jedynie kwotę podatku obliczoną według stawki 16%.

Usługi restauracyjne i cateringowe

W ramach ustawy o pomocy podatkowej (Corona-Steuerhilfegesetz) uzgodniono obniżkę stawki VAT z 19 do 7% na usługi restauracyjne i gastronomiczne, która to stawka będzie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Obniżona stawka podatku dotyczy nie tylko firm cateringowych, ale także wszystkich dostawców usług restauracyjnych i gastronomicznych (w tym piekarni, rzeźników, stołówek itp.). Należy przy tym zwrócić uwagę na zróżnicowanie stawek żywności i napojów: stawka VAT na sprzedaż żywności może zostać obniżona do 5%, a na sprzedaż napojów do 16%.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem , Katarzyną SADOWSKĄ:

e-mail:ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

Newsletter