Poland
Języki

Blog

Jak stosować mechanizm podzielonej płatności - wyjaśnia MF

7 sierpnia 2018

Jak stosować mechanizm podzielonej płatności - wyjaśnia MF

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej opublikowało długo wyczekiwane objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania pomiędzy podatnikami VAT mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment. Przypomnijmy, od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mają prawo (nie obowiązek) dokonywać płatności w ramach tego systemu rozliczeń. O tym, czym jest split payment, głównych założeniach i korzyściach płynących ze stosowania tego mechanizmu pisaliśmy we wcześniejszych wpisach m.in. w 11/2018, 7/2018, 20/2017 oraz na blogu.

Publikując przedmiotowy dokument Minister Finansów skorzystał ze względnie nowego uprawnienia przysługującego od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.). Głównym celem urzędowych objaśnień podatkowych jest wyjaśnienie wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów prawa podatkowego i zapewnienie ich jednolitego stosowania. Czym zatem różnią się od interpretacji ogólnych? Przede wszystkim tym, iż oprócz wykładni przepisów zawierają praktyczne wyjaśnienia wraz z przykładowymi sytuacjami.

Ministerstwo Finansów na długo przed wejściem w życie przepisów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności (dalej jako: MPP) dostrzegło potrzebę ich wyjaśnienia i zapowiadało wydanie obszernych wyjaśnień w tym zakresie. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to fakt, iż zastosowanie się do treści analizowanych objaśnień zagwarantuje podatnikowi ochronę prawną taką samą jak wynikającą z interpretacji podatkowych. Powyższe oznacza, iż podatnik, który postępował zgodnie z wytycznymi wskazanymi w objaśnieniach nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji wynikających z odmiennego stanowiska organów podatkowych.

DORADZTWO PODATKOWE
Skomplikowane przepisy podatkowe spędzają Ci sen z powiek? Skorzystaj z wiedzy ekspertów.
Dowiedz się więcej

Głównym założeniem opublikowanych objaśnień jest przedstawienie zasad działania nowej formy rozliczeń, jaką jest mechanizm podzielonej płatności. Wyjaśnienia zawierają odpowiedzi na wiele pytań, jakie pojawiały się w trakcie konsultacji publicznych, m.in. dotyczących:

  • stosowania MPP przy rozliczeniach dokonywanych w innych formach niż przelew (np. kartą płatniczą);
  • dokonywania przelewów zbiorczych;
  • zapłaty w MPP części kwoty z faktury;
  • zawierania w umowach z kontrahentami postanowień zabraniających rozliczania się przy użyciu MPP;
  • postępowania w przypadku wystawienia faktur korygujących;
  • przekazania środków z rachunku VAT na inny rachunek VAT;
  • uwalniania środków z rachunku VAT;
  • zapłaty w MPP na rachunek podmiotu innego niż dostawca/usługodawca.

W objaśnieniach odniesiono się również do kwestii związanych z komunikatem przelewu, ulgi na złe długi, metody kasowej, wewnątrzwspólnotowym nabyciem paliw, korzyści stosowania mechanizmu podzielonej płatności, MPP w jednostkach samorządu terytorialnego oraz państwowych jednostkach budżetowych, a także nowych wzorów deklaracji.

Fakt, iż Ministerstwo Finansów za pomocą oficjalnych objaśnień podatkowych podjęło próbę rozwiania wszelkich wątpliwości związanych ze stosowanie MPP, z pewnością zasługuję na aprobatę. Niemniej jednak wciąż pozostało kilka niewiadomych. Za nami pierwsze tygodnie, odkąd wprowadzono możliwość stosowania MPP. Jest jednak za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić czy split payment spełnił pokładane w nim przez resort finansów nadzieje.

Wkrótce Nasi eksperci dokonają szczegółowej analizy wytycznych zamieszczonych w objaśnieniach. Rozpatrzymy je zarówno pod kątem merytorycznym, technicznym, ale przede wszystkim praktycznym. Zaprezentujemy Państwu serię wpisów, w których postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Państwa pytania związane ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Dlatego też serdecznie zachęcamy Państwa do śledzenia naszego bloga.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zapisz się do Newslettera RSM Poland, aby być na bieżąco w kwestiach prawa, finansów i podatków. Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dzisiaj.
Zapisz się

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem Przemysławem POWIERZĄ:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

Newsletter