Poland
Języki

Blog

Koniec obowiązków w zakresie tzw. pośrednich transakcji rajowych!

28 października 2022

Koniec obowiązków w zakresie tzw. pośrednich transakcji rajowych!

W Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2022 r. poz. 2180) opublikowano właśnie Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowa regulacja uchyla kontrowersyjne przepisy związane z obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. Co szczególnie istotne, wspomniane przepisy zostają uchylone z mocą wsteczną – od 1 stycznia 2021 r.

Przypomnijmy – od początku 2021 r. obowiązywał art. 11o ust 1a i 1b Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP), który nakładał na podatników obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Miał być on egzekwowany w przypadku realizacji transakcji, w których rzeczywisty właściciel miał siedzibę (lub zarząd) w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową lub na jego terytorium.

Przepisy dotyczące tzw. pośrednich transakcji rajowych od początku budziły wiele kontrowersji i rodziły sprzeciw ekspertów. Powszechnie uważano bowiem, iż regulacje te nakładają na podatników obowiązki, które są nieproporcjonalnie duże w porównaniu do ewentualnego ryzyka zaniżania dochodów przez podatników (a w konsekwencji utraty wpływów przez budżet państwa). W kolejnych interpretacjach Ministerstwo Finansów co prawda łagodziło wykładnię tych przepisów, jednakże cały czas pozostawiały one wiele niejasności.

Podatnicy nie muszą się już martwić o zaległości w dokumentacji

Uchwalone właśnie przepisy całkowicie uwalniają wszystkich podatników z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w przypadku realizacji tzw. pośrednich transakcji rajowych oraz badania siedziby rzeczywistego właściciela należności wypłacanych niepowiązanym kontrahentom. Co więcej, uchylenie przepisów art. 11o ust 1a i 1b UPDOP następuje z mocą wsteczną, co sprawia, iż podatnicy, którzy w 2021 r. dokonywali takich transakcji, nie są już zobowiązani do ich udokumentowania.

Szkoda jedynie, iż anulowanie tych przepisów nastąpiło tak późno. Wielu podatników poświęciło już mnóstwo czasu i środków na badanie, czy ich kontrahenci są rzeczywistymi właścicielami należności im wypłacanych, a kosztów poniesionych na tę weryfikację nikt im nie zwróci. Cały więc proces – począwszy od uchwalenia tych kontrowersyjnych przepisów, następnie próby ich interpretacji, a na końcu ich całkowitego uchylenia – jest niestety dobitnym przykładem jakości prawa podatkowego tworzonego w Polsce.

W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby omówienia tematu, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, Tomaszem BEGEREM:

e-mail: ekspert@rsmpoland.pl

tel. +48 61 8515 766

fax +48 61 8515 786

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Zapisz się do Newslettera RSM Poland i bądź na bieżąco w najważniejszych kwestiach z zakresu prawa, finansów i podatków.
Zapisz się

Powiązane usługi

Newsletter