Poland
Języki

Blog: Piotr STASZKIEWICZ

28 stycznia 2022
Piotr STASZKIEWICZ

Całkiem niedawno opisałem rozpoznawanie i klasyfikowanie kryptowalut w bilansie. Dzisiaj, idąc za ciosem, omówię, jak wycenić te wirtualne aktywa w sprawozdaniu finansowym.

19 stycznia 2022
Piotr STASZKIEWICZ

Nie tak dawno analizowaliśmy wycenę aktywów trwałych pod kątem utraty ich wartości, czyli pokrótce omówiliśmy test na impairment. Wybraliśmy ten temat ze względu na spowolnienie gospodarcze w niektórych branżach. Dzisiaj omówimy inny obszar sprawozdawczości finansowej, spopularyzowany w ostatnich latach – kryptowaluty. Jak ująć oraz wycenić te wirtualne aktywa w sprawozdaniu finansowym?

5 stycznia 2022
Piotr STASZKIEWICZ

Krótka przerwa świąteczno-noworoczna za nami, czas więc przyjrzeć się zadaniom na I kwartał 2022. A jest ich co niemiara, szczególnie ze względu na to, że wciąż zmagamy się z epidemią, pozrywanymi łańcuchami dostaw, a także problemami z pracownikami. Dlaczego o tym wspominam i jak to się wszystko ma do sprawozdawczości finansowej? Otóż między ujawnieniami i poprawną wyceną aktywów oraz pasywów w sprawozdaniu finansowym, a sytuacją gospodarczą w mikro- i makroskali, jest wiele zależności. Pisaliśmy szerzej o tym na naszym blogu, m.in. przy okazji wpisu o wycenie bilansowej oraz kontynuacji działalności. Dzisiaj przyjrzymy się obowiązkowi przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywów.

11 sierpnia 2021
Piotr STASZKIEWICZ

Kilka miesięcy temu RSM Poland przedstawiło Państwu w zarysie metody księgowego rozliczania łączących się podmiotów. Omówione w ramach tamtego wpisu zagadnienia mogą przynajmniej częściowo zostać wykorzystane również do analizy przedsięwzięcia inwestycyjnego, zwanego w niniejszym wpisie także „biznesem”.

11 maja 2021
Piotr STASZKIEWICZ

Od poprzedniego wpisu na temat zasad rachunkowości minęło już trochę czasu, ale, dzięki dużej przerwie między publikacjami, przy okazji licznych rozmów na temat ostatniej notki blogowej udało się zgromadzić szeroki wachlarz reakcji i wątpliwości czytelników, pozwalający na ponowne poruszenie omawianych wcześniej zagadnień, jednak pod nieco innym kątem.

20 lipca 2020
Piotr STASZKIEWICZ

Jak wspominałem w poprzednim wpisie poświęconym wycenie aktywów w dobie recesji, podczas wyceny należy zwrócić szczególną uwagę na prawa do użytkowania aktywów (czyli, potocznie mówiąc, aktywa w leasingu), tym bardziej że od ponad miesiąca obowiązuje zmiana w zakresie standardu MSSF 16.

15 czerwca 2020
Piotr STASZKIEWICZ

W poprzednim artykule skupiłem się na wycenie aktywów wg fair value w dobie recesji gospodarczej, niepewności co do przyszłości spółek czy ograniczonej wymiany informacji w kontekście założeń MSSF 13. A co z innymi aktywami i ich wyceną, do której MSSF 13 nie ma zastosowania? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo.

8 czerwca 2020
Piotr STASZKIEWICZ

W ostatnim czasie wiele miejsca na blogu poświęciliśmy instrumentom finansowym: ich definicji, klasyfikacji, wycenie, utracie wartości, itp. Ponieważ temat ten nie traci na aktualności, już niebawem opublikujemy w formie Q&A najczęściej zadawane pytania i wyjaśnimy wciąż nurtujące naszych czytelników kwestie z zakresu problematyki instrumentów finansowych.

Dzisiaj natomiast, po trosze w związku z funkcjonowaniem w stanie epidemii, a po części kontynuując wątek o utracie wartości aktywów (należności), postanowiłem wziąć pod lupę temat wyceny składników bilansowych wg fair value.

11 marca 2020
Piotr STASZKIEWICZ

W jednym z naszych ostatnich wpisów przedstawiliśmy kilka najczęściej spotykanych instrumentów finansowych: tych prostych i bardziej złożonych. Jako audytorzy spotykamy się dość często z wątpliwościami w zakresie ich ujawnień i wyceny – i nie chodzi tylko o te popularniejsze jak np. kontrakty terminowe, leasing finansowy, czy umowy pożyczki, ale też o te rzadziej występujące w praktyce biznesowej, jak np. papiery dłużne zamienne na akcje zwykłe, obligacje oraz opcje kupna akcji innej jednostki.

23 grudnia 2019
Piotr STASZKIEWICZ

Kolejny rok dobiega końca, więc dla większości spółek i działów księgowych zaczął się czas wytężonej pracy i przygotowań do zamknięcia ksiąg. Na bazie informacji otrzymywanych od naszych klientów oraz zapytań kierowanych do nas w trakcie szkoleń prowadzonych dla działów finansowo-księgowych zebraliśmy grupę zagadnień, które w okresie przygotowywania sprawozdań finansowych cieszą się niemalejącym zainteresowaniem i nie tracą nic ze swojej aktualności. Gros z nich omówiliśmy już dla Państwa na łamach naszego bloga; są to zagadnienia związane z m.in.: leasingiem, w tym MSSF 16 Leasing, inwestycjami w nieruchomości MSR 40, modelem przeszacowania wg MSR 16 czy rozpoznawaniem przychodów wg MSSF 15. W kolejnych odsłonach przedstawimy natomiast zagadnienia związane z tworzeniem i prezentacją rezerw (MSR 37) oraz kwestią wartości rezydualnej i amortyzacji wg MSR 16. Niemniej największy nacisk położymy na analizę instrumentów finansowych.

Strony

Newsletter