Poland
Języki

Blog: Krzysztof WOŹNIAK

19 lipca 2019
Krzysztof WOŹNIAK

Co do zasady MSSF 15 nie zmienia prezentacji spełnionego zobowiązania w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Ze strony sprzedającego wynagrodzenie z tytułu umowy powinno być wykazane jako należność lub w momencie uregulowania płatności jako środki pieniężne, natomiast kupujący winien wykazać zobowiązanie z tytułu zakupionych dóbr lub usług.

21 maja 2019
Krzysztof WOŹNIAK

W ostatnich wpisach omówiliśmy dla Państwa MSSF 15 pod kątem branży, w której działa dana jednostka. Dzisiaj skupimy się na nierozerwalnym elemencie prowadzonej działalności, jakim jest umowa, a dokładnie na jej kosztach oraz na nierzadko występujących w niej zmianach. IFRS 15 wyraźnie definiuje, czym jest umowa w zakresie uregulowanym tym standardem. Zgodnie z tą definicją umową nazywamy porozumienie między dwiema lub większą liczbą stron, które powoduje powstanie egzekwowalnych praw i obowiązków.

13 lutego 2017
Krzysztof WOŹNIAK

Zasadniczo miejscem, gdzie udostępnia się dokumenty do wglądu audytora przez sprzedającego jest tzw. data room. Wyróżnia się tutaj dwa sposoby udostępniania informacji w celu przeprowadzenia due diligence...

27 stycznia 2017
Krzysztof WOŹNIAK

Przyjęło się, że pierwszym z etapów przeprowadzania due diligence jest podpisanie przez strony umowy o zachowaniu poufności z ang. non-disclosure agreement (NDA).

16 listopada 2016
Krzysztof WOŹNIAK

W związku ze wspomnianymi wcześniej zróżnicowanymi realiami gospodarczymi, w których due diligence może mieć miejsce, a także ze względu na niejednakowe zapotrzebowania stron zainteresowanych analiza może obejmować różne aspekty działalności potencjalnej inwestycji.

13 lipca 2016
Krzysztof WOŹNIAK

Warunkiem podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych jest posiadanie rzetelnych i prawdziwych informacji. W transakcjach kupna-sprzedaży występuje istotna asymetria informacji, a sprzedający zawsze posiada znaczącą przewagę informacyjną nad kupującym. Inwestorzy, chcąc zminimalizować ryzyko, które wiąże się z ich potencjalnym zakupem wypracowali szereg środków, które mają zabezpieczać ich interesy. Jednym z narzędzi, które powinny zostać użyte przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej jest due diligence. Należy zwrócić uwagę, że im większe ryzyko inwestycyjne tym, większą uwagę powinno mu się poświęcić.

Newsletter