Poland
Języki

Blog: Ewelina KARLIŃSKA

9 kwietnia 2024
Ewelina KARLIŃSKA

Sprawdzając, czy firma jest zobowiązana do raportowania schematów podatkowych, warto pamiętać o tym, że polski ustawodawca rozszerzył zakres obowiązków nakładanych na firmy przez unijną dyrektywę DAC6. Do prawidłowego ujawniania informacji o MDR konieczna jest zatem znajomość nie tylko polskiej definicji kryterium głównej korzyści, ale też wszystkich cech rozpoznawczych. Szczególnym cechom rozpoznawczym przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

9 kwietnia 2024
Ewelina KARLIŃSKA

Operator platformy cyfrowej, aby wywiązać się z narzuconego przez unijną dyrektywę DAC7 obowiązku raportowego, musi zgromadzić szereg danych na temat działających w udostępnianym przez niego środowisku sprzedawców. Najczęściej, aby zdobyć takie informacje, musi zwrócić się z prośbą o ich udostępnienie do samych sprzedawców. W obrocie gospodarczym mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których operator platformy nie będzie w stanie – z różnych powodów – uzyskać wszystkich danych. Co taki podmiot powinien w tym przypadku zrobić, aby uniknąć problemów? Czy przepisy projektu polskiej ustawy oferują w tym zakresie jakieś rozwiązania? 

29 marca 2024
Ewelina KARLIŃSKA

Kryterium głównej korzyści jest istotnym elementem w przypadku raportowania schematów podatkowych (MDR) w przypadku których mamy do czynienia z ogólnymi cechami rozpoznawczymi. Zgodnie z regulacjami Ordynacji podatkowej, jeśli kryterium głównej korzyści nie będzie spełnione, to nie możemy mówić o zaistnieniu schematu podatkowego – nawet w sytuacji, w której uzgodnienie spełnia którąś z ogólnych cech rozpoznawczych. Czym jest zatem kryterium głównej korzyści i jak je zweryfikować?

25 marca 2024
Ewelina KARLIŃSKA

Zgodnie z unijną dyrektywą DAC7, operatorzy platform cyfrowych mają obowiązek raportowania informacji o sprzedawcach – czyli użytkownikach platformy będących albo osobą fizyczną, albo podmiotem, którzy w każdym momencie okresu sprawozdawczego (roku kalendarzowego) są zarejestrowani na platformie i wykonują stosowne czynności. Jak przepisy dyrektywy DAC7 i projektu polskiej ustawy, która ją implementuje, rozumieją pojęcie stosownych czynności i jakie informacje o sprzedawcach podlegają raportowaniu?

30 stycznia 2024
Ewelina KARLIŃSKA

Od 1 stycznia 2019 r. Ustawodawca, implementując przepisy dyrektywy DAC6 do polskiego porządku prawnego, wprowadził obowiązek raportowania schematów podatkowych MDR (ang. Mandatory Disclosure Rules). Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż polskie regulacje dotyczące MDR zawarte w Ordynacji podatkowej mają szerszy zakres niż przepisy unijnej dyrektywy DAC6.

11 stycznia 2024
Ewelina KARLIŃSKA

Unijna dyrektywa DAC7 wyznacza termin, w jakim informacje o sprzedawcach powinny zostać przekazane do właściwego organu podatkowego. Zgodnie z regulacją, operator platformy ma obowiązek zaraportowania informacji w terminie dwóch miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego, którego one dotyczą. Polski ustawodawca skrócił ten termin. Co powinniśmy wiedzieć o raportowaniu według dyrektywy DAC7? Zakres podstawowych obowiązków sprawozdawczych operatorów platform sprzedażowych przedstawiamy poniżej.

19 grudnia 2023
Ewelina KARLIŃSKA

Zgodnie obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi raportowania schematów podatkowych, istnieją trzy grupy podmiotów, których dotyczy obowiązek raportowania.  Za jego niedopełnienie podatnikom grożą dotkliwe finansowe kary. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi MDR – w tym z definicją schematu podatkowego. 

19 grudnia 2023
Ewelina KARLIŃSKA

Pracownikom, którzy otrzymują wynagrodzenie z tytułu uzyskiwania przychodu w ramach stosunku pracy, przysługują – co do zasady – zryczałtowane kwoty kosztów uzyskania przychodu. Wobec osób, które otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, istnieje prawo do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodu. Polska ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza jednak pewne wyjątki, wskazując w niektórych przypadkach możliwość stosowania wyższych kosztów uzyskania przychodu. 

12 grudnia 2023
Ewelina KARLIŃSKA

Na podstawie Dyrektywy Rady UE z 22 marca 2021 r., zmieniającej dyrektywę w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (DAC7), nałożono na operatorów platform cyfrowych obowiązek raportowania organom podatkowym znacznej ilości informacji. Które działające w Polsce podmioty i w jaki sposób powinny przygotować się do nowych obowiązków sprawozdawczych?

5 grudnia 2023
Ewelina KARLIŃSKA

Sankcje za niezaraportowanie schematów podatkowych mogą być naprawdę wysokie, a przepisy ordynacji podatkowej regulujące obowiązki wynikające z dyrektywy DAC6 wskazują aż trzy podmioty, które mogą być odpowiedzialne za przekazanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o schematach podatkowych. O tym, kto dokładnie powinien wywiązać się z tego zadania decyduje kilka czynników. Jakich?

Strony

Newsletter