Poland
Języki

Blog: Emilia KOWALCZYS

16 kwietnia 2024
Emilia KOWALCZYS

Działalność badawczo-rozwojowa pozwala ubiegać się o znaczne ulgi. Jednak podatnicy, którzy chcą skorzystać z preferencji podatkowych, muszą udowodnić, że spełniają ku temu niezbędne warunki. Niestety, polskie przepisy nie definiują jasno tych wymogów. Wówczas, podatnicy muszą szukać odpowiedzi u Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Sposób, w jaki organy podatkowe definiują nakłady na badania i prace badawcze, nie zawsze jednak jest po myśli działających w branży IT podmiotów.

26 lutego 2024
Emilia KOWALCZYS, Aleksandra DĄBKOWSKA

Dlaczego uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nie zawsze jest proste? Powodów może być wiele. Czasami utrudnienia powoduje nieprawidłowe opisanie stanu faktycznego… a czasami nie ułatwia tego sam Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdarza się bowiem, że DKIS, aby uchylić się od wydania interpretacji indywidualnej, zadaje w wezwaniu do uzupełnienia wniosku wiele pytań, co prowadzi do wydania przez organ postanowienia, że wniosek podatnika zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

7 lutego 2024
Emilia KOWALCZYS

30 stycznia 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej sporu polskiego przedsiębiorcy z fiskusem. Trybunał rozstrzygał w kwestii odpowiedzialności za wystawianie tak zwanych „pustych” (czyli fałszywych, nie dokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych) faktur. TSUE uznał, że w sytuacjach, w których dochodzi do ewidentnych oszustw dokonywanych przez pracowników, przedsiębiorcy nie mogą być uznani za wystawcę faktury VAT w rozumieniu art.108 ust. 1 ustawy o VAT oraz art. 203 dyrektywy Rady 2006/112/WE. 

5 stycznia 2024
Emilia KOWALCZYS

Jakiś czas temu na naszym blogu pisaliśmy o pierwszych wyrokach, w których sądy stawały po stronie podatników i sprzeciwiały się praktykom fiskusa polegającym na sztucznym wszczynaniu postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Wygląda na to, że linia orzecznicza sądów w tym aspekcie zdążyła się ugruntować w sposób korzystny dla podatników. 

27 października 2023
Emilia KOWALCZYS

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się najmem długoterminowym, mają powody do radości. 12 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ważny wyrok, w którym uznał, że jeśli w danej nieruchomości zaspokajane są potrzeby mieszkaniowe, to w stosunku do niej nie może zostać zastosowana podwyższona stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków związanych z prowadzeniem działalności. Zdaniem sądu nie jest przy tym istotne, czy potrzeby mieszkaniowe są zaspokajane przez podatnika, czy przez osobę, której podatnik wynajmuje daną nieruchomość. 

6 października 2023
Katarzyna STYPA-SADOWSKA, Emilia KOWALCZYS

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń udzielanych pracownikom przez pracodawców od lat wzbudza wiele kontrowersji. Jedną ze spornych kwestii jest pytanie, czy zapewnienie zakwaterowania oraz transportu pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicę powoduje powstanie u tego pracownika przychodu, który należy opodatkować. Pracodawcy sprzeciwiali się zakusom fiskusa i jego profiskalnemu podejściu, jednak sądy dość jednolicie orzekały na korzyść organów administracji skarbowej – przynajmniej do niedawna. Odmienne stanowisko przedstawił bowiem Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2023 r. 

2 października 2023
Emilia KOWALCZYS, Milena CHLASTA

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno wstępny projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw wraz z jego uzasadnieniem. Projekt ten, z uwagi na niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany, od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Niedługo więc po jego ogłoszeniu rzecznik polskiego rządu – Piotr Müller – podczas konferencji prasowej zapewnił, że nie będzie żadnej zmiany w Ordynacji podatkowej. Zapewnienia te okazały się jednak niezgodne z prawdą: prekonsultacje do projektu ustawy zostały doprowadzone do finału. 

15 października 2021
Katarzyna STYPA-SADOWSKA, Emilia KOWALCZYS

Projekt Polskiego Ładu modyfikuje znacząco rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych. Oto krótki przegląd najważniejszych z perspektywy podatników zmian.

7 października 2021
Katarzyna STYPA-SADOWSKA, Emilia KOWALCZYS

W poprzednim odcinku naszego cyklu przedstawiliśmy przełomową uchwałę w sprawie badania przez sądy administracyjne wszczynania przez urzędy skarbowe postępowań karnych skarbowych w celu sztucznego zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy przybliżyć Państwu inną ważną uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego – a mianowicie uchwałę z 24 maja 2021 roku, o sygn. akt II FPS 1/21, w której NSA odpowiedział na nurtujące wielu z nas od lat pytanie: w zasadzie od ilu wynajmowanych mieszkań można mówić o działaniu jako przedsiębiorca?

28 września 2021
Katarzyna STYPA-SADOWSKA, Emilia KOWALCZYS

Przedsiębiorcy, którzy przygotowują się do rozpoczęcia inwestycji w Polsce, stają przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest określenie wszystkich skutków podatkowych planowanych działań – między innymi na gruncie podatku od towarów i usług, podatków dochodowych, czy też cła. Obecnie nie jest to proste i wymaga złożenia wielu dokumentów, takich jak wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych, czy też wiążących informacji stawkowych. Remedium na to ma być proponowane przez Polski Ład narzędzie w postaci porozumienia inwestycyjnego.

Strony

Newsletter