Poland
Języki

Blog: Anna JELIŃSKA

8 listopada 2023
Anna JELIŃSKA, Milena CHLASTA

23 października 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę  dotyczącą kwestii niezwykle istotnej z punktu widzenia podatników podatku VAT. Uznał bowiem, że w niektórych przypadkach organ nie ma obowiązku informowania podatników w formie decyzji o pozbawieniu ich statusu czynnych podatników VAT, zaś wykreślenie z rejestru VAT przez urząd jest możliwe bez konieczności informowania podatnika.

11 maja 2023
Anna JELIŃSKA

Polski Sejm uchwalił dwie ustawy nowelizujące ustawę o VAT – pakiet SLIM VAT 3 i ustawę uszczelniającą system podatkowy w sektorze e-commerce. Celem pierwszej noweli jest uproszczenie przepisów dotyczących rozliczania VAT. Druga z kolei implementuje dyrektywę 2020/284, ustanawiającą nowe wymogi dla dostawców usług płatniczych takich jak banki i inne instytucje finansowe.

26 kwietnia 2023
Anna JELIŃSKA

Polskie przepisy o VAT mają zostać rozszerzone o procedurę składu innego niż celny (tzw. „składu VAT”). Skład VAT ma wprowadzić istotne dla podatników uproszczenie w rozliczaniu i poborze podatku VAT od transakcji związanych z międzynarodowym obrotem towarowym.

6 lutego 2020
Anna JELIŃSKA

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, cudzoziemiec starający się o wizę w celu wykonywania pracy zamiast zezwolenia na pracę może przedłożyć pisemne oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy wpisane do ewidencji urzędu pracy.

20 grudnia 2019
Anna JELIŃSKA

Jak już wiemy, cudzoziemiec będący obywatelem Unii Europejskiej, chcący podjąć zatrudnienie na terytorium Polski, nie musi posiadać zezwolenia na pracę. Szerzej na ten temat pisaliśmy w ostatnim artykule z cyklu poświęconego zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce.

Natomiast zatrudnienie obywatela państw trzecich jest już procedurą bardziej skomplikowaną, związaną z koniecznością posiadania odpowiednich zezwoleń, wymagającą większego zaangażowania od podmiotu powierzającego wykonanie pracy. Konsekwencje niewywiązywania się z ciążących na pracodawcy obowiązków mogą zaś okazać się stosunkowo surowe.

29 października 2019
Anna JELIŃSKA

W poprzednim artykule z cyklu poświęconego zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce poruszyliśmy kwestie przyjmowania do pracy obcokrajowca będącego obywatelem państw trzecich. Wyjaśniliśmy, że wiąże się ono ze spełnieniem szeregu obowiązków ciążących zarówno na pracodawcy, jak i na samym pracowniku a niewywiązanie się z nich powoduje określone sankcje. Dzisiaj przeanalizujemy, czy zatrudnienie cudzoziemca będącego obywatelem Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii (zwanego dalej obywatelem UE) jest rzeczywiście procedurą mniej skomplikowaną. Czy i w tym wypadku pracodawca naraża się na sankcje, nie przestrzegając procedur związanych z pobytem cudzoziemca na terytorium Polski?

9 października 2019
Anna JELIŃSKA

W kliku kolejnych odsłonach zaprezentujemy obowiązki, jakie ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem osoby, która nie posiada polskiego obywatelstwa. Poruszymy kwestie przyjazdu i pobytu cudzoziemca, podjęcie przez niego pracy, a także tematy związane ze zobowiązaniami podatkowymi oraz ubezpieczeniowymi wynikającymi z takiego zatrudniania. W ten sposób mamy zamiar odczarować choć trochę kwestię zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, oswajając Państwa z procedurami i wymogami formalnymi, których po prostu należy dochować.

Newsletter