Poland
Języki

Wpisy z maja 2021

RSS

27 maja 2021
Anna KALISZ

Przyjmując nowego klienta do grona firm obsługiwanych w ramach outsourcingu księgowego, pracownik biura wyznaczony do wsparcia danego przedsiębiorcy powinien zwrócić uwagę na szereg kwestii związanych zarówno z budowaniem dobrej relacji, jak i wdrożeniem odpowiednich procedur, które pozwolą zidentyfikować specyficzne potrzeby klienta.

13 maja 2021
Wawrzyniec ŻBIKOWSKI

Na gruncie podatku VAT wiele sporów i wątpliwości budzi zagadnienie tzw. stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadanie takiego stałego miejsca ma niebagatelne znaczenie, gdyż wpływa ono na określenie miejsca świadczenia usług, a w konsekwencji także kraju, w którym świadczenia podlegają opodatkowaniu VAT.

12 maja 2021
Karolina PASULA

Klasyfikacja podmiotów gospodarczych jest bardzo ważnym wyznacznikiem, określającym zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Przynależność do poszczególnych grup z klasyfikacji decyduje m.in. o tym, czy dana jednostka gospodarcza będzie prowadzić wyłącznie obowiązkową ewidencję, ukierunkowaną na rozliczenia podatkowe, oraz określa, w jakim zakresie będzie wykonywać obowiązki związane ze sporządzaniem sprawozdań finansowych. Kryterium wielkości przedsiębiorstwa stosuje się również przy przyznawaniu różnego rodzaju dotacji, środków pomocy publicznej oraz nakładaniu podatkowych obowiązków sprawozdawczych.

11 maja 2021
Piotr STASZKIEWICZ

Od poprzedniego wpisu na temat zasad rachunkowości minęło już trochę czasu, ale, dzięki dużej przerwie między publikacjami, przy okazji licznych rozmów na temat ostatniej notki blogowej udało się zgromadzić szeroki wachlarz reakcji i wątpliwości czytelników, pozwalający na ponowne poruszenie omawianych wcześniej zagadnień, jednak pod nieco innym kątem.

7 maja 2021
Kamila DOBOSZ

Zmiany dotyczące cen transferowych w zakresie transakcji z tzw. rajami podatkowymi, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r., przysporzą podatnikom nie lada wyzwań. Przepisy wprowadziły m.in. obowiązek weryfikacji pod kątem zgodności z zasadą ceny rynkowej transakcji, w ramach których rzeczywisty właściciel (ang. beneficial owner) ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym (i w zasadzie nie wiadomo, czy Ustawodawcy chodzi o rzeczywistego właściciela naszego kontrahenta, czy też strumienia pieniężnego generowanego w związku z daną transakcją – w regulacji brak doprecyzowania). Dodatkowo zobowiązały podatników do wskazywania uzasadnienia gospodarczego dla transakcji z rajami podatkowymi.

6 maja 2021
Leszek WOZIŃSKI

W razie łączenia się spółek, na skutek którego dotychczasowi udziałowcy nie tracą nad nimi kontroli, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c UoR. W szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną.

5 maja 2021
Patrycja SZYMAŃSKA

W praktyce doradztwa korporacyjnego nierzadko spotykamy się ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytową, tj. z taką spółką komandytową, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Bardzo często komandytariuszem w takiej spółce komandytowej jest członek zarządu komplementariusza. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na sposób reprezentacji spółki komandytowej oraz jej komplementariusza – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – przy czynnościach związanych z funkcjonowaniem firmy.

Newsletter