Poland
Języki

Wpisy z kwietnia 2020

RSS

29 kwietnia 2020
Kamila DOBOSZ

W niniejszym wpisie spróbujemy przyjrzeć się najnowszym interpretacjom podatkowym w zakresie cen transferowych. Poruszają one m.in. kwestię obowiązku dokumentacji podatkowej dla transakcji cash-poolingu, analizują skutki udzielenia nieodpłatnego poręczenia oraz wskazują jak spółka przejmująca powinna wywiązać się z obowiązku dokumentacyjnego w zakresie transakcji spółki przejmowanej.

28 kwietnia 2020
Anna MAJ

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek ewidencjonowania wszystkich transakcji, jakich dokonuje w swojej firmie. To, w jaki sposób będzie prowadził księgowość, zależy od formy prowadzonej działalności oraz osiągniętego rocznego przychodu.

23 kwietnia 2020
Krzysztof WARAKOMSKI

Tarcza antykryzysowa ma przeciwdziałać paraliżowi odbywania posiedzeń oraz podejmowania uchwał przez organy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych w zaistniałej, nadzwyczajnej sytuacji związanej z COVID-19 oraz wywołanej nim sytuacji kryzysowej.

23 kwietnia 2020
Katarzyna STENCEL

Po wprowadzeniu do zagadnienia instrumentów finansowych na gruncie polskiego i międzynarodowego prawa, zgłębieniu tematu klasyfikacji i wyceny obligacji, przeanalizowaniu początkowego ujęcia instrumentów w księgach oraz ich klasyfikacji zgodnie z nowymi wytycznymi MSSF 9, przyszedł czas na rachunkowość zabezpieczeń.

20 kwietnia 2020
Dominika CHMIELEWSKA

Dziś chcielibyśmy omówić dla Państwa temat zdarzeń po dacie bilansowej. Rozumie się przez nie pozytywne lub negatywne zdarzenia, które mają miejsce pomiędzy końcem okresu sprawozdawczego a datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji. Dotyczy to również zdarzeń, jakie miały miejsce po publicznym ogłoszeniu wysokości zysku czy też podobnych informacji finansowych.

20 kwietnia 2020
Krzysztof CIESIELSKI

Rynek transakcji M&A podlega cyklom koniunkturalnym. Ponieważ jest uzależniony od sytuacji, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa, pojawiają się na nim zarówno tzw. górki, jak i dołki. Ostatnio, ze względu na epidemię SARS-COV-2 i rozpoczynający się globalny kryzys gospodarczy, właściciele firm, którzy właśnie planowali sprzedaż swoich przedsiębiorstw, zadają sobie pytanie: czy ma to sens, aby sprzedawać biznes w trakcie kryzysu?

20 kwietnia 2020
Zuzanna BRÓDKA

Polski rząd wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom, w tym spółkom prawa handlowego ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568), wydłużył termin na zgłaszanie informacji o beneficjentach rzeczywistych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych o trzy miesiące.

7 kwietnia 2020
Kamila DOBOSZ

Obecnie panująca pandemia koronawirusa nie pozostaje bez wpływu na transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi. Terminy realizacji przez podatników obowiązków w zakresie złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych a także informacji o cenach transferowych pozostają niezmienne, czyli upływają 30 września 2020 r. Zgodnie ze art. 31z tzw. specustawy[1] termin ten wydłużony został do 30 września 2020 r. w przypadku podmiotów, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2018 r., a zakończył przed dniem 31 grudnia 2019 r.

7 kwietnia 2020
Sebastian GOSCHORSKI

Sytuacja, z którą mamy do czynienia obecnie kreuje zupełnie nowe podejście do sposobu zarządzania organizacją i jej zasobami. Powodzenie tych zmian, a tym samym przetrwanie organizacji jest mocno uzależnione od tego, jak zwinnie poukładamy procesy biznesowe i jak szybko przestawimy pracowników na nowy sposób pracy. W związku z ciągłymi zmianami i brakiem możliwości dokładnego zaplanowania tego procesu, organizacje naraziły się na „cyber-ryzyko” w znacznie większym stopniu, niż było to możliwe do tej pory.

2 kwietnia 2020
Sebastian GOSCHORSKI

Obecnie mierzymy się w Polsce i na całym świecie z kryzysem, jakiego jeszcze nie było. Po pierwsze, jest to kryzys dotykający ludzkiego zdrowia, jednak ze względu na rządowe rozporządzenia nakazujące pozostanie w domach, znacząco wpłynął on także na sytuację w biznesie.

Newsletter