Poland
Języki

Wpisy z kwietnia 2019

RSS

30 kwietnia 2019
Przemysław POWIERZA

Tym wpisem kontynuujemy cykl poświęcony tzw. narzędziom szybkiego reagowania (quick fixes). Po ogólnym wprowadzeniu zaprezentowanym w części 1, przyszedł czas na omówienie jednego z proponowanych doraźnych usprawnień systemu VAT, dotyczącego przemieszczenia towarów w ramach procedury magazynu call-off stock (dalej: magazyn konsygnacyjny).

23 kwietnia 2019
Daniel WIĘCKOWSKI

W pierwszym kwartale 2019 roku liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła z 213 do 224 postępowań w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku[1]. Wśród branż najbardziej obciążonych ryzykiem upadłości największy wzrost postępowań odnotowano w handlu hurtowym (aż 41%).

16 kwietnia 2019
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK

Z badań wynika jednak, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz atrakcyjności inwestycyjnej. Z opracowanego przez Bank Światowy Raportu Doing Business 2018, który stanowi jedną z najbardziej kompleksowych analiz dotyczących uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej, wynika, że pod względem łatwości prowadzenia biznesu na świecie Polska uplasowała się na 27. miejscu.

16 kwietnia 2019
Kamila DOBOSZ

Ministerstwo Finansów (dalej: MF) wychodząc naprzeciw potrzebom podatników w zakresie wyjaśniania aspektów związanych z tematem cen transferowych powołało na podstawie zarządzenia z dnia 27 kwietnia 2018 r. tzw. Forum Cen Transferowych (FCT). Jest to zespół składający się z osób zajmujących się tym zagadnieniem zarówno w teorii, jak i w praktyce, a także z przedstawicieli MF oraz KAS.

8 kwietnia 2019
Barbara BIRYŁO

Środki trwałe mogą być przez przedsiębiorców finansowane w różny sposób. Jednym ze sposobów pozyskiwania finansowania na środki trwałe jest otrzymanie dotacji . Otrzymanie dotacji musi mieć swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych i nie jest również obojętne podatkowo, wywierając skutki zarówno w przychodach, jak i kosztach podatkowych.

5 kwietnia 2019
Przemysław POWIERZA

Tym artykułem rozpoczynamy cykl wpisów na blogu RSM Poland, które będą dotyczyły szybkich rozwiązań (quick fixes) w handlu wewnątrzwspólnotowym.

5 kwietnia 2019
Piotr WYRWA

Jednoznaczne rozstrzygnięcie problemu z opodatkowaniem WHT dzierżawy tzw. „ciemnego światłowodu” jest niełatwe i wymaga szczegółowej analizy zarówno konkretnej umowy ROU, jaką zawiera polski podmiot, jak i postanowień właściwej w danym zakresie umowy o UPO. Analizę w tym zakresie utrudnia brak szerszej praktyki polskich organów podatkowych, które do tej pory zdawały się nie dostrzegać sygnalizowanego problemu.

Newsletter